За ухвалення закону проголосували 288 народних депутатів.

Що змінює цей закон

Закон зменшує розміри «зелених» тарифів з 1 липня 2020 року для об'єктів, введених в експлуатацію з 1 липня 2015 до 31 грудня 2019 року.

Для СЕС більше 1 МВт ставки знижено на 15%, для СЕС і ВЕС менше 1 МВт — на 7,5%.

«Для генерації менше 1 МВт зниження буде вдвічі менше, ніж для всіх інших, тобто не 15%, а 7,5%. Таким чином, ми інакше підходимо до дрібних електростанцій, і у них тариф буде вищим, ніж у інших станцій», — сказав голова парламентського Комітету з питань енергетики і житлово-комунальних послуг Андрій Герус.

Депутати також підтримали пропозицію надати можливість компаніям, які вже почали будівництво електростанцій, завершити об'єкт до 31 жовтня 2020 року (замість 1 липня 2020 року) і зафіксувати зниження тарифу на рівні 2,5%.

Читайте також: До 2050 року 70% енергетики в Україні буде «зеленою» — Мінекоенерго

Також документ встановлює граничний розмір «зеленого» тарифу для об'єктів відновлюваної енергетики, введених в експлуатацію до 30 червня 2015 року, що дозволить зменшити розмір «зелених» тарифів для таких об'єктів до 52%.

Парламент також підтримав правку, яка виключає норми про незмінність податкового законодавства для електростанцій, що працюють на альтернативних джерелах електроенергії, як це було запропоновано в законопроекті до першого читання.

Крім того, депутати підтримали правку, згідно з якою не менше 20% витрат на компенсацію держкомпанії «Гарантований покупець» будуть закладатися у держбюджет. На цю компанію покладено функції виконання зобов'язань держави з оплати електроенергії з відновлюваних джерел за «зеленим» тарифом.

Читайте також: «Зелений тариф» обійдеться українцям 1,3 мільярда євро на рік

З 2022 року (у 2021 році — 50%) буде введена повна відповідальність за небаланс фактичних і прогнозних графіків виробництва електроенергії для всіх виробників з ВДЕ. При цьому розмір допустимої похибки прогнозування складе для ВЕС — 10%, для СЕС — 5%.

Документ також передбачає удосконалення процедури проведення конкурсу на будівництво нових потужностей відновлюваної енергетики.

Передісторія

  • У травні 2020 року Міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища розробило умови меморандуму про скорочення «зеленого» тарифу для сонячних електростанцій (СЕС) на 15%, для вітрових електростанцій (ВЕС) – на 7,5%. Пропонувалося встановити верхнє обмеження тарифу на рівні 22 євроцента за кВт*год.
  • Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль на зустрічі з інвесторами у відновлювану енергетику заявив, що Україна не може собі дозволити мати найдорожчу «зелену» енергію у Європі.