«Уманський, виявилося, має рацію. Він був близький за сумою (у травні 2020 року, за даними екс-міністра, „скрутки“ ПДВ склали 1,9 млрд грн). Чиста класика: попит на „скручування“ ПДВ формує пропозицію. А попит — є. Величину цього попиту я приблизно вже порахував», — заявив Олексій Любченко.
Перше — це сільгосппродукція
Звідки береться ця сільгосппродукція, яку треба легалізувати? За словами голови Податкової, в Україні 10,4 млн га землі з 16, які розпайовані, виявляється, обробляються дрібними фермерами.
«Нескладно порахувати, що навіть „безрукий“ господар в рік буде мати мінімум 15 тис. з гектара. Тобто з 10,4 млн га землі ми можемо мати зерна на 150 млрд грн, які треба легалізувати. А це 25 млрд ПДВ. Ось вони 100% формують попит», — стверджує Олексій Любченко.
Читайте також: «Плюс три мільярди в рік». Facebook і Viber погодилися платити ПДВ в Україні
Друге — тютюнова продукція
На думку головного податківця, одна з основних тіньових схем — продаж сигарет за готівкові кошти. За такою схемою легалізується 4,3 млрд грн ПДВ підприємцями, які продають сигарети, але потім нібито повертають їх як нереалізовані.
Третє — відома всім контрабанда
Офіційно визнаний рівень тіньової економіки — 28-30% в країні. За словами голови Податкової, контрабандного товару в Україні треба легалізувати ще на 15 млрд грн ПДВ.
«От тільки на цих прикладах я легко нараховую 40 млрд „скрученого“ ПДВ», — додає Олексій Любченко.
Читайте також: Податок на Google по-українськи. Постраждають всі
Як писав «Мінфін», Державна податкова служба України і глобальна компанія платіжних технологій Visa підписали Меморандум про співпрацю.
Документ передбачає план спільних дій ДПС та Visa для розвитку безготівкової економіки в Україні.