Економісти вважають фондовий ринок «провідним індикатором» економіки. Чому ж зараз він подає неправильний сигнал? У експертів немає чіткої відповіді на це питання. Нобелівський лауреат у галузі економіки, Роберт Шиллер, пропонує кілька варіантів пояснення динаміки ринку акцій.
Теорія про «нудьгуючих американців»
Карантин змусив залишитися вдома тисячі американців. Ресторани, бари, казино, парки відпочинку — все закрито. У цих обставинах люди знайшли собі нову розвагу – фондовий ринок.
Читайте також: Муніципальні облігації замінять депозити дешевшають і ОВДП
Близько 800 тис новачків вирішили зіграти в найбільшу рулетку і відкрили рахунки для торгівлі акціями, згідно з даними Bloomberg. Оглядач Bloomberg Метт Левін називає це «гіпотезою ринків нудьги». Оглядач Business Insider Лінетт Лопес називає це «ідеальним штормом дурниці». «Це просто спекуляції», — зазначає Шіллер, «люди просто хочуть зробити щось».
Теорія про імунітет FAANG від неприємностей
Ця теорія говорить про те, що через COVID-19 під удар потрапили в основному маленькі приватні підприємства (ресторани, магазини, сфера послуг). Зате величезні корпорації, що торгуються на біржі, непогано справляються в умовах кризи.
Між тим, такі монстри, як Facebook, Amazon, Apple, Netflix і Google (FAANG) становлять близько 20% від вартості S&P 500, і вони почували себе добре під час пандемії.
Читайте також: Кінець епохи споживання: чи можна навчити людей знову смітити грошима
Корпоративна Америка також отримує підтримку від Федеральної резервної системи, яка вкладає трильйони доларів в корпоративні облігації, щоб стимулювати економіку.
Теорія присутності ФРС
Ця теорія передбачає здатність Федрезерву самотужки утримувати фінансові ринки на плаву, використовуючи друкарський верстат. І хоча Шиллер заперечує здатність ФРС «безмежно рятувати ринок», вчений не заперечує того, що факт присутності самого ФРС надає позитивний вплив на біржових гравців, надаючи їм впевненості.
Теорія страху втрачених можливостей
«Я думаю, що страх упустити вигоду є вагомою річчю серед інвесторів», — говорить Шиллер. Страх залишитися за бортом і не взяти участі в такому ралі спонукав інвесторів і трейдерів по всьому світу купувати акції різних компаній, за будь-якими цінами, навіть тоді, коли ситуація навколо економіки та бізнесу була просто жахливою.
Теорія відсутності альтернативи
Безпрецедентне пом'якшення з боку центробанків спровокувало різке падіння прибутковості боргового ринку. Фактично, акції залишилися єдиним інструментом, який приносить адекватну прибутковість.
Таку версію висунув економіст Пол Кругман. І Шиллер вважає її правдоподібною. «Ви повинні покласти свої гроші кудись», — говорить він.
Теорія ефективного ринку
Теорія ефективного ринку полонила не одне покоління економістів. Вона припускає, що фондовий ринок — це супермашина для обробки інформації, де знання про події в світі агрегуються інвесторами. І ті раціонально купують і продають акції на основі інформації про їх майбутні результати. Теорія в основному говорить, що ціни на акції завжди мають рацію.
Читайте також: Помилковий курсовий прогноз коштував держбюджету 7 мільярдів
Відповідно до цієї теорії, ралі фондового ринку протягом останніх декількох місяців відображає раціональність інвесторів, які бачать ознаки того, що пандемія не завдасть економіці непоправних втрат і відновлення буде швидким.
Шиллер, як апологет поведінкової теорії, скептично ставиться до гіпотези ринкової ефективності. Шиллер схиляється до того, що більшість дій на ринку є як раз нерозумними, що створює ринкові неефективності.