Що схвалив комітет

Крім системних змін архітектури ринку, пов'язаних з інвестиціями, в законопроєкті є ряд елементів, що запускають новий виток історії розвитку відносин держави з інвестором.

  • Розширені можливості управління ризиками для товаровиробників

«Товаровиробники зможуть укладати деривативні контракти, необхідні для того, щоб, скажімо, забезпечити собі прогнозовану ціну продажу зерна в наступному році, безпосередньо, не вдаючись до допомоги посередників. Крім того, закон передбачає посилення вимог до товарних бірж і перетворення їх у місце, де угоду гарантовано допоможуть не тільки укласти, але і виконати», — зазначив Гетманцев.

  • Перший раз за всю історію незалежності держава піклується про тих, у кого недостатньо знань для адекватного оцінювання ситуації на фондовому ринку, але достатньо капіталу і азарту, щоб спробувати інвестувати.

На рівні закону закріплюється новий стандарт надання послуг в сфері інвестицій – на чолі будь-яких пропозицій з боку інвестиційної фірми повинні стояти інтереси клієнта. За цим буде жорстко стежити державний регулятор.

Читайте також: Рада схвалила законопроект про спрощення залучення інвестицій

Проект суттєво розширює перелік фінансових інструментів, доступних для інвесторів, – розширена типологія облігацій, вперше на рівні закону з'являється регулювання 10 видів деривативних контрактів і потенціал для того, щоб це кількість різновидів зростало, але вже в підзаконних актах регулятора.

  • Інвестор може бути впевнений, що, уклавши угоду (будь то покупка валюти, цінних паперів або укладення деривативного контракту), отримає все, що на неї покладається.

Після прийняття закону почне функціонувати механізм, який дозволить домогтися того, що розрахунки за угодами, які будуть укладатися на біржах, відбудуться навіть якщо з'явиться судовий арешт активів контрагента, або за однією зі сторін почнеться процедура банкрутства.

  • Проект запроваджує нові інструменти захисту інвестора в облігації – збори власників облігацій і можливість призначити  адміністратора випуску облігацій.

Весь процес спільного прийняття власниками облігацій рішень, що впливають на ключові для долі їх інвестицій запитання, повністю проходить онлайн з метою прискорити процедуру голосування, відв'язати можливість участі в процесі від регіону проживання інвестора і зробити неможливими фальсифікації при прийнятті рішень.

Читайте також: Дохід з інвестиції: скільки доведеться заплатити державі

«У планах комітету змінити порядок формування і повноваження профільного

регулятора таким чином, щоб він зміг належним чином забезпечити належний державний контроль за всім з перерахованого вище», — заявив Гетманцев.

Нагадаємо

  • 20 грудня 2019 року Верховна Рада України ухвалила за основу проект закону № 2284 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій і впровадження нових фінансових інструментів.
  • За словами Данила Гетманцева, законопроєкт передбачає внесення змін до законів про фондовий ринок і товарні ринки.
  • Також за словами Гетманцева, цей законопроект повинен змінити правила роботи фондового і товарного ринків.