Як отримати фінансову підтримку держави на реалізацію інноваційної ідеї, розповів в інтерв'ю «Мінфіну» директор Українського фонду стартапів Павло Карташов.
— Павле, який обсяг фінансування закладено для Фонду в цьому році?
— Загальний обсяг фонду становить близько 400 млн грн. Бюджет на 2020 рік передбачав поповнення статутного капіталу Фонду на 50 млн грн. Проте, після внесення останніх змін у бюджетний закон, ці кошти перерозподілили на інші бюджетні програми.
Але і наявних коштів цілком достатньо для фінансування наших програм.
— Про які програми йде мова?
— Грантова Програма Фонду передбачає два типи фінансування. Перший надає можливість для стартапів, що перебувають на стадії розробки свого продукту, отримати до $25 тис. в еквіваленті.
Другий - передбачений для стартапів, що уже мають MVP (готовий продукт, який задовільняє хоча б одну потребу споживача), проте цей продукт потрібно вивести на ринок. Такі стартапи можуть отримати до $50 тис. в еквіваленті.
Тобто компанія може отримати максимально $75 тис., аби профінансувати повний цикл — від втілення ідеї в реальний продукт до його просування на ринку.
— Наскільки затребуваним є таке фінансування?
— З початку запуску Грантової програми в грудні 2019 року ми маємо більше 1,5 тис. активних профілів. Теоретично це майбутні заявки, які зараз на стадії заповнення. На даний момент вже подано понад 750 заявок.
У перші два-три місяці, коли стартувала Грантова програма, ми спостерігали ажіотаж. Люди дізналися, що є така програма, ознайомилися з положеннями, сформували заявки і почали активно їх подавати.
На сьогодні кількість заявок трішечки зменшилася, але їх якість значно зростає. Це гарна тенденція, бо ми перш за все хотіли б фінансувати якісні проекти, які мають перспективу для розвитку.
— Як змінився прийом заявок на період карантину?
— Подача заявок та оцінювання стартапу до пітч дня і раніше відбувалися онлайн.
На сьогодні ми повністю перевели цей процес в онлайн, зокрема і пітч день. Стартапи презентують свій проєкт віддалено, без фізичної присутності стартаперів та експертів. Але для оцінювання та проходження заявок така форма не складає труднощів. Навпаки, ми вже маємо чіткий графік розгляду заявок та проведення пітчів.
— Як відбувається відбір стартапів для фінансування?
— Стартап проходить фактично чотири етапи відбору. По-перше, кожна заявка перевіряється на відповідність вимогам програми. По-друге, заявки оцінюються як мінімум двома незалежними експертами. Якщо різниця між їхніми оцінками більше 6 балів при максимальній оцінці 20, таку заявку оцінює третій експерт.
По-третє, заявки, які отримали високі оцінки від експертів, потрапляють на пітч день. Команда стартапу разом презентує свій проєкт та дає відповіді на запитання конкурсної комісії, яка й оцінює презентацію стартапу. За один пітч розглядаємо в середньому 8−10 проєктів.
Зараз все набагато легше, тому що організаційні моменти відсутні: не потрібна фізична присутність, оренда приміщення та запрошення.
Проєкти, які отримали високі бали на пітчі, потрапляють на затвердження Наглядовою радою Фонду, яка й приймає остаточне рішення про фінансування того чи іншого стартапу.
Фото: usf.com.ua
— Які складові берете до уваги при відборі проєктів для фінансування?
— Експерти оцінюють не тільки сам продукт, а й команду, яка буде його просувати, перспективність ринку та, власне, запропоновану стратегію просування. Наше завдання — оцінити, наскільки життєздатним буде продукт та чи доцільно його фінансувати.
— Якими якостями повинен володіти стартап, щоб отримати фінансування?
— Всі стартапи дуже різноманітні. Але є моменти, на які звертаємо особливу увагу. І, перш за все, це — команда. Були випадки, коли проєкт не до кінця сформований, але з дуже сильною командою отримував фінансування.
Та якщо не вийшло отримати фінансування з першого разу, можна спробувати ще, доопрацювавши свою заявку.
— Чи змінився пул стартапів під час карантину?
— Зараз розглядаються деякі заявки, які були подані ще 2−3 місяці тому. Поки що корекції на нові реалії ми не побачили.
— Наскільки в Україні розвинений ринок стартапів? В яких напрямках створюються стартапи?
— Ринок стартапів розвивається дуже активно. За цією сферою майбутнє.
Скажімо так, в перспективі найактивніше буде розвиватися біотех, штучний інтелект, обробка даних, а також сфера охорони здоров’я та фінтех. В цих сферах очікуємо найбільше нових проєктів.
Зараз дуже активно розвивається і Legaltech. Україна є одним із світових лідерів у цій сфері. За останні кілька років у нас з’явились дійсно вартісні технологічні проєкти у сфері права, зокрема AxDraft (сервіс автоматизації договірної роботи), Legal Nodes (маркетплейс для юристів), Правомен (чат-бот для підвищення правової обізнаності населення) і т.д.
На даний момент найбільше заявок подали в напрямку штучного інтелекту, обробки даних, промисловості, охорони здоров’я та медіа. Проєкти — від безпілотних дронів для перевезення вантажів та аграрних робіт (AeroDrone) до технології, яка синхронізує спалахи ліхтариків мобільних телефонів (FlashBeats), від рішень для безперервного моніторингу стану здоров’я (Caretech Human) до митецького маркетплейсу (Cittart).
— Яку частку від загальної кількості заявок складають проєкти, орієнтовані на фінансову сферу?
— Ми отримали близько сотні заявок у сфері фінтеху, а також розвиваємо цей напрямок разом із нашими партнерами з Української фінтех асоціації.
Оскільки наш орган управління Міністерство фінансів, для нас це пріоритетний напрям. Ми б хотіли, щоб стартапи презентували якісні продукти, які можна було б використовувати в тому числі і в Egovernment.
Вже є два переможця, які подавалися на Fintech. Це компанії Finmap та Agrifinance.
Agrifinance допомагає об'єднати учасників сільськогосподарського ринку України на одній платформі. Використовуючи новий фінансовий інструмент, як аграрна розписка, планує розвивати сільськогосподарський ринок України через інтегровану та прозору онлайн-екосистему. У березні Agrifinance отримав грант у $50 тис.
Finmap — це онлайн сервіс для фінансового обліку малого та мікробізнесу. Команда запропонувала простий спосіб прогнозувати обіг коштів, який допомагає уникнути касових розривів. Сервіс допоможе контролювати витрати та збільшувати прибуток. У квітні Finmap, стартап типу seed, отримав $50 тис.
— Як ви плануєте розширювати сферу підтримки стартаперів?
— Ми активно залучаємо партнерів, які готові співпрацювати. Наприклад, бізнес акселератор Feelgoodlabs або мережа академічних стартап-інкубаторів Yep.
Серед них також є і венчурні фонди. З декількома такими фондами ми вже уклали меморандум про співпрацю, зокрема, з Solid5. Наші старатапи, які не отримали грант, мають шанс отримати фінансування від наших партнерів.
Ми розглядаємо нашу діяльність не лише як грантову, а хочемо створити систему, яка надаватиме стартапам максимальні можливості. Тобто не тільки грантові кошти, а також пошук інвесторів та менторство.
Нині ми працюємо над програмою акселерації. Намагаємося підключити максимальну кількість інкубаторів, акселераторів, які будуть брати наші стартапи на ті чи інші програми, покращувати якість їх продукту та професійний розвиток команди.
Спілкувалася Світлана Тартасюк