Що стримувало ціни

У Нацбанку зазначають, що інфляція була очікувано нижче цільового діапазону 5% ± 1 п. п. При цьому вона була меншою порівняно з траєкторією прогнозу, опублікованого в Інфляційному звіт за квітень.

У квітні ціни стримувало кілька чинників:

  • здешевлення нафти і газу;
  • зниження попиту на окремі товари і послуги;
  • значна пропозиція овочів.

Оскільки через карантин надавати окреміпослуги було заборонено, ціни на них залишилися на колишньому рівні. Всі ці чинники переважили вплив на ціни з боку березневого ослаблення гривні і ажіотажного попиту на початку квітня на деякі товари, обумовленого карантином.

Читайте також: Кабмін оприлюднив постанову про держрегулювання цін (перелік товарів)

У підсумку, зростання споживчих цін залишилося на рівні березня — 3,1% р/р.

Падіння цін на непродовольчі товари сповільнилося (до 1,3% р/р). Зокрема, через підвищений попит прискорилося зростання цін на фармацевтичні та окремі товари для особистого догляду.

Дешевше, ніж в минулому році, залишалися автомобілі та побутова техніка. Хоча через ослаблення гривні різниця в цінах скоротилася.

Читайте також: Чому в Україні продовжують зростати зарплати

Через зниження попиту й обмежену пропозицію дешевшали одяг і взуття (на 4,3% р/р). Слабкий попит також зумовив падіння цін на електроніку.

Дешевий газ сприяв зниженню вартості опалення і гарячої води. Помірно зростали ціни на алкогольні напої. Через фактичну відсутність приміського і міжміського автобусного сполучення тарифи на проїзд не змінилися. Водночас через скорочення виробництва і березневе ослаблення гривні здорожчали тютюнові вироби.

Читайте також: ВВП України за перший квартал скоротився на 1,2%

Ціни на паливо продовжили падіння (до 18,2% р/р), відображаючи істотне зниження світових цін на нафту в останні місяці.

Як змінилися ціни на продукти

Темпи зростання цін продукти харчування з високим ступенем обробки не змінилися (3,9% р/р).

З одного боку, зростання цін на м'ясні та окремі молочні продукти зумовлене попитом, обмеженнями роботи ринків під час карантину і слабкими показниками тваринництва.

З іншого боку, через ослаблення попиту на продукти не першої необхідності менше зростали ціни на кондитерські вироби, соуси, соки, консервовані овочі, оливкова олія і кава продовжували дешевшати.

Читайте також: Ціни виросли через психологічні чинники. Це не матиме значного впливу на інфляцію — НБУ

Повернулися до зростання ціни на сирі продукти харчування (на 0,8% р/р). Ажіотажний попит у першій половині квітня призвів до подорожчання гречки, часнику, лимонів. Через проблеми з логістикою і найгірші показники тваринництва прискорилося зростання цін на яловичину, свинину і молоко. Сповільнилося зниження цін на яйця через скорочення обсягів виробництва та його низьку рентабельність. Водночас продовжували дешевшати овочі.

Що буде з цінами далі

У Нацбанку зазначають, що інфляційний тиск залишається слабким через низькі ціни на енергоресурси й ослаблення попиту. При цьому регулятор вважає, що через відсутність пропозиції окремих товарів і послуг під час карантину після пом'якшення обмежень може відбутися корекція цін.

Нагадаємо

  • За підсумками березня, ціни в Україні зросли в середньому на 0,8% проти цін у лютому. У річному вимірі інфляція склала 2,3%.
  • У лютому 2020 року річна інфляція сповільнилася до 2,4% з 3,2% у січні.
  • Кабмін погіршив прогноз по інфляції, зарплаті і ВВП у раніше опублікованому макроекономічному прогнозі на 2020 рік.
  • У Кабміні очікують падіння ВВП на 4,8% і номінальний ВВП на рівні 3 трлн 985 млрд грн. Інфляція на кінець року (грудень до грудня) становитиме 11,6% (раніше 5,6%).