І бізнесу, і пересічним людям, вже зовсім не до валюти. Стоїть питання виживання цілих галузей економіки, всього малого та середнього бізнесу.
Серед основних причин, що грають на зміцнення курсу гривні можна виділити:
- відбувся досить вдалий аукціон з розміщення ОВДП — чиновники продали облігації в гривні та доларі на 9,8 млрд гривень в еквіваленті;
- через зниження доходів населення змушене активно здавати валюту для забезпечення своїх поточних гривневих витрат;
- на міжбанку пропозиція перевищувала попит і НБУ щодня поповнював свої резерви, але не перестарався з обсягами таких інтервенцій.
За 27-30 квітня долар на міжбанку подешевшав з 27,10/27,14 до 26,94/26,97 гривень, а в обмінниках ввечері 30-го числа його можна було купити по 27,15- 27,30 гривень.
Читайте також: Чи змусять підприємці владу пришвидшити послаблення карантину
У ці травневі вихідні на цінники в обмінниках продовжать впливати три основні чинники:
1) карантин і пов'язані з ним обмеження для громадян;
2) співвідношення реального попиту і пропозиції на валюту з боку населення при низькій платоспроможності більшості українців;
3) загальний настрій на ситуативне зміцнення позицій гривні, який склався в кінці останнього тижня квітня на всіх сегментах валютного ринку.
Вплив третього фактора досить спірний у довгостроковій перспективі і від того дуже хиткий. Настав травень — один з найважчих для України за зовнішніми виплатами місяць. Найближчим часом мають бути виплати зарплат за квітень і деякі більш заможні громадяни захочуть купити валюту, що подешевшала, побоюючись можливої девальвації гривні. Поки все ще зависло у часі питання з траншами МВФ й дуже напружена ситуація в соціальній сфері — зростання безробіття, падіння виробництва з одночасним різким спадом надходжень від заробітчан.
Все це не дає можливості власникам обмінників повністю прорахувати свої валютні ризики навіть в короткостроковій перспективі одного-двох тижнів. Тому, про всяк випадок — вони будуть тримати досить широкий рівень спреда по всіх валютах в ці три вихідних, працюючи при цьому тільки в форматі «з обороту».
Читайте також: Світ після карантину. Що прийде на зміну долару — китайський юань або світова крипта
Курс валют на 1-3 травня
Котирування готівкового долара будуть у межах коридору: прийом 26,90 — 27,10 гривень, продаж 27,15 — 27,40. Спред по долару складе від 15 до 30 копійок.
Частина обмінників може ще скорегувати свої цінники на плюс-мінус 3-5 копійок до розрахованих «Мінфіном» цінників в залежності від своїх індивідуальних завдань, наявності у них вільної гривні та валюти для проведення операцій, а також виходячи з середньоринкових котирувань в своєму регіоні.
Котирування євро. Після рішення ФРС США про збереження ставок на колишньому рівні й поки ще до кінця не спрацювавшої на це реакції з боку ЄЦБ (засідання проходило ввечері у четвер і не всі ринки ще повністю відіграли ці новини) — є певні ризики нових валютних ралі по парі євро / долар в цю п'ятницю. Вона вихідна в Україні і в більшості країн Європи, але робоча в США. І американські спекулянти можуть істотно розгойдати цю пару 1 травня.
Тому поки власники українських обмінників будуть орієнтуватися на співвідношення по парі євро / долар станом на вечір 30 квітня. Але 1-3 травня можуть ще скорегувати курс євро щодо гривні в залежності від ситуації на фондових і валютних майданчиках 1-го числа в США та Азії через перерахунок крос-курсів пар євро / долар і долар / гривня в цей період.
За нашими розрахунками на п'ятницю — неділю курс готівкового євро в обмінниках буде у межах коридору: прийом 29,26- 29,48 гривень і продаж 29,53 — 29,80 гривень при спреді від 15 до 45 копійок. Але більшість обмінників фінкомпаній буде виставляти спред по євро дещо меньшим — у межах 15 — 30 копійок.
Котирування російського рубля. Рубль зміцнився в останні дні на міжнародних ринках, слідом за певною стабілізацією цін на нафту в світі. І зараз він знаходиться в межах коридору 73,3 — 74,5 рублів за долар.
Але оскільки російська валюта все одно залишається під дуже сильним тиском безлічі політичних і економічних чинників — власники обмінників продовжать тримати по ньому великий рівень спреда. За розрахунками «Мінфіну» — в ці три вихідних в обмінниках прийом рубля буде перебувати у межах 0,340- 0,358 гривень, а продаж 0,365 — 0,380.