Чому НБУ переглянув норматив
Норматив у $50 млн на день діяв з кінця 2019 року. Нацбанк переглянув його у зв'язку зі зменшенням обсягу клієнтських операцій на міжбанківському валютному ринку України внаслідок негативного впливу пандемії коронавірусу на світову торгівлю та інвестиційну активність.
Втім, зазначають в НБУ, загальний обсяг продажу валюти підприємствами-експортерами залишається достатнім для задоволення попиту як з боку бізнесу, так і громадян.
Читайте також: Національний банк витратив на порятунок гривні від обвалу більше $2 мільярдів
Як це вплине на курс
У Нацбанку зазначають, що індикативний обсяг купівлі валюти в $20 млн не є перешкодою для ринкового курсоутворення, адже становить менше 5% від середньоденного обсягу операцій на міжбанківському валютному ринку.
Водночас за потреби Національний банк також буде проводити інтервенції з продажу валюти в ті дні, коли попит на валюту перевищуватиме пропозицію. Як і раніше, регулятор лише згладжуватиме надмірні курсові коливання і не намагатиметься фіксувати курс гривні на певному рівні.
Читайте також: Економіка, безробіття та курс валют: чого очікувати Україні (відео)
Курс і далі визначатиметься балансом попиту і пропозиції на валюту з боку усіх учасників фінансового ринку.
Ситуація на міжбанку
У квітні пропозиція валюти як на безготівковому, так і на готівковому сегментах ринку здебільшого перевищує попит. Це дає змогу Національному банку, користуючись сприятливою ситуацією, поповнювати міжнародні резерви за рахунок купівлі надлишкових обсягів пропозиції валюти в окремі дні.
Ринок нормалізувалася після кількох тижнів ажіотажу в другій половині березня через новини про пандемію та карантинні обмеження. З початку квітня пропозиція валюти з боку бізнесу та населення переважає попит.
Читайте також: «Друкарський верстат». У Мінфіні допускають, що НБУ може профінансувати конкретні видатки бюджету
«Загалом з початку квітня ми викупили в резерви надлишок валюти обсягом близько $600 млн», — прокоментував заступник голови НБУ Олег Чурій.
Раніше повідомлялося
- У результаті викупу на міжбанку надлишкової валюти у перші два тижні квітня регулятору вдалося втримати золотовалютні резерви на рівні близько $25 млрд.
- За підсумками 2020 року НБУ очікує, що золотовалютні резерви перевищать відмітку у $27 млрд.
- Раніше, 30 січня, під час брифінгу у НБУ прогнозували, що за підсумками 2020 року резерви становитимуть більше $29 млрд.