Як це працюватиме

За словами Дорошенка, державне регулювання цін має запрацювати з 15 квітня 2020 року та буде поширюватися на 10 продуктів, 8 лікарських засобів та 2 медичні товари.

«Якщо ціна в торгівлі на них планує підвищуватися, то заклад торгівлі через електронну форму зобов’язаний повідомляти про це в Держпродспоживслужбу. На виробників або постачальників це регулювання не розповсюджується. Але держава буде вивчати причини зростання цін в роздрібних магазинах та аптеках, і мати можливість впливати й на виробників, або імпортерів, якщо ціни зростають без економічного обґрунтування», — пояснив Дорошенко.

Читайте також: Ціни на продукти завмерли: чи надовго?

На які товари регулюватимуть ціни

До переліку товарів, на які регулюватимуть ціни, увійшли: гречка, цукор, борошно пшеничне, вітчизняні макарони, молоко 2,5% в плівці, житньо-пшеничний хліб, курячі яйця 1 категорії, курка в тушці, вершкове масло 72,5%, мінеральна вода без газу, медичні маски та рукавиці.

Читайте також: Світові ціни на продукти харчування падають. Причина — коронавірус

За словами Дорошенка, це дієвий механізмом впливу на цінову ситуацію в країні та початок м’якого регулювання за європейським зразком. Для прикладу у Франції під регулювання підпадає декілька тисяч найменувань продуктів.

Нагадаємо

  • Державне регулювання цін на соціальні продукти діяло в Україні до 2017 року. Тоді держава регулювала розмір торговельної націнки, яку могли встановлювати магазини на продукти так званої соціальної групи.
  • За офіційними даними Держстату, у березні ціни в Україні зросли на 0,8%. Водночас у Нацбанку зафіксували падіння ажіотажного попиту на продукти та зупинку зростання цін на них.
  • У перші тижні карантину через підвищення попиту великі мережі супермаркетів підняли ціни на соціальні продукти. 26 березня Антимонопольний комітет відкрив справу проти постачальників продуктів харчування і найбільших мереж продовольчих магазинів Києва.

Читайте також: АМКУ каже, що магазини перестали підвищувати ціни на продукти