Чим аргументує
«Я проти того, щоб грошова маса витекла в споживання. Я за те, щоб на підтримку бізнесу і великих інфраструктурних проектів, які створюють робочі місця», — написала Страхова.
Серед таких проектів вона назвала, до прикладу, проекти дорожнього будівництва.
Свою пропозицію Страхова обґрунтувала тим, що інфляція в річному вимірі за підсумками березня сповільнилася до 2,3% і вмикати «друкарський верстат» — не вихід.
Відео: Чи загрожує Україні дефолт, і що буде, якщо НБУ включить друкарський верстат
За її словами, фінансування МВФ і донорів буде в Україні через 1−2 місяці, тоді як заходи підтримки потрібні сьогодні, адже ситуація складна і продовжує погіршуватися.
Читайте також: Інфляція в березні склала 0,8% — Держстат
Передісторія
Раніше голова Ради НБУ Богдан Данилишин закликав правління НБУ покрити через операції з ОВДП 160 млрд грн дефіциту бюджету під загрозою реструктуризації Кабміном виплат за цими облігаціями резидентам (крім фізосіб) на 128 млрд грн у травні-грудні цього року.
Голова Нацбанку Яків Смолій під час конференції з представниками Спілки українських підприємців заявив, що НБУ не планує повертатися до практики купівлі ОВДП.
Читайте також: Нацбанк не планує купувати ОВДП собі в портфель (відео)
Підтвердив це рішення і заступник голови Нацбанку Олег Чурій: «Ми поки не плануємо купувати ОВДП. На сьогодні портфель ОВДП Нацбанку досить значний, він становить понад 300 млрд грн».
Читайте також: Немає необхідності. Мінфін не буде проводити в квітні аукціони з розміщення ОВДП
Навіщо НБУ викуповувати ОВДП у банків
31 березня 2020 року Рада Національного банку зняла всі обмеження за операціями НБУ на вторинному ринку ОВДП, які діяли з 13 липня 2018 року.
Таким чином, регулятор отримав можливість направляти ринок в потрібну йому сторону, як він зараз робить це з валютним ринком.
Читайте також: Помилок 90-х будуть уникати. Нацбанк не буде фінансувати бюджет
Викуповуючи у банків ОВДП, він зможе регулювати ліквідність і «накачувати» банківську систему грошима за потреби. Також це дасть НБУ важелі, щоб латати дірки у бюджеті.
За станом на 10 квітня портфель ОВДП банків становить 340,13 млрд грн.
Читайте також: Нерезиденти вивели з українських ОВДП майже 8 мільярдів