Минулий тиждень карантину не був спокійним на валютному ринку, але напруга почала поступово спадати. Курс продажу долара на міжбанку обвалився на 69 копійок — з 28,07/28,15 до 27,42/27,46 гривень за долар, а на готівковому ринку до вечора п'ятниці його продавали вже по 27,50-27,65 гривень. І ця ціна, після недавніх 28,40 грн./$ і вище, виглядає більш привабливо, хоча і не так, як ще не забуті 24,60 грн./$.
Люди звикають до всього — в тому числі і до загроз життю. А бізнес намагається пристосуватися до того, що відбувається, хоча і знаходиться в напівмертвому стані.
Після ажіотажної скупки населенням продуктів харчування, закриття кордонів, побоювань, що долар злетить до 30-35 грн./$, інтриги навколо «антиколомойского» закону і закону про землю, спекуляцій на тему дефолту і співпраці з МВФ — компанії і громадяни стали більш виважено оцінювати ситуацію.
Всі вже зрозуміли, що карантин надовго. Що всю гривню переводити в валюту не можна – бо треба на щось жити. І що для бізнесу зараз головне – залишитися на плаву, а для населення — пережити важкі часи і вийти з них з мінімальними втратами.
Ажіотаж громадян навколо скупки валюти вщух, а багато хто навпаки був змушений продавати долари, щоб оплатити рахунки. Стримали запал і професійні спекулянти. НБУ кілька разів продавав готівковий долар банкам: загальна сума продажу склала $ 551,5 млн., що скоротило дефіцит готівкової валюти на ринку.
Читайте також: Як отримати готівковий долар з депозиту та розпоряджатися вкладом через інтернет
Та й перспектива отримання нового кредиту від МВФ стала більш конкретною після нічного засідання депутатів і прийняття в першому читанні «антиколомойского» закону, а також закону про ринок землі. Ці закони давно стояли на порядку денному як невиконані обіцянки перед міжнародними кредиторами і інвесторами.
Все це дозволило вгамувати пристрасті на готівковому ринку. Тим не менш, «бомба уповільненої дії» у вигляді відправленого на доопрацювання бюджету і пов'язаний з цим ризик великий емісії та інфляції, все ще можуть швидко розхитати ринок.
Поки ж виникла невелика пауза як на міжбанку, так і на готівковому ринку. Фінансисти будуть працювати в ці вихідні в досить спокійному режимі «з обороту». Правда, утримуючи як мінімум середній рівень спреду через невизначеність загальної ситуації.
До додаткових факторів, які прямо або опосередковано впливають на поведінку українського готівкового ринку можна віднести:
1) поведінка пари євро/долар на зовнішніх ринках — там валютні ралі тривають, але в менших масштабах;
2) збереження дефіциту готівкового долара в обмінниках в деяких регіонах, що знижує конкуренцію на ринку і періодично призводить до завищених курсів продажу долара в тих з них, де валюта фізично є;
3) здача валюти заробітчанами, які зараз повернулися з-за кордону у зв'язку з епідемією коронавіруса, роботи вдома не знайшли і поступово витрачають свої валютні заощадження.
Такий мікс зовнішніх і внутрішніх проблем і сформує тактику поведінки власників обмінників при виставленні валютних курсів в ці вихідні.
Курс валют на суботу і неділю
Котирування готівкового долара будуть сильно відрізнятися в залежності від регіону: прийом 27,15 — 27,35 гривень, продаж 27,45 — 27,65. Спред по долару складе від 20 до 50 копійок. Частина обмінників, особливо в тих областях, де ще відчувається брак готівкового долара, можуть коригувати свої курси на плюс-мінус до 5-15 копійок до розрахованим «Мінфіном» цінникам.
Котирування євро. Після основних рішень ФРС США та ЄЦБ по накачуванню своїх ринків грошима — пара євро/долар все ще не може увійти в чіткий і прогнозований коридор, хоча амплітуда коливань кожної з цих валют вже зменшилася.
У ці суботу та неділю фінансисти з побоюванням, але все ж не очікують повторення валютних ралі у великих масштабах по парі євро-долар. Тому будуть орієнтуватися на вечірній п'ятничний крос-курс близько 1,075-1,08 долара за євро.
За розрахунками «Мінфіну», 4-5 квітня курс готівкового євро в обмінниках буде в межах: прийом 29,18 — 29,55 гривень, продаж 29,65 — 29,86 гривень. Спред – від 25 до 60 копійок. Виходячи з індивідуальних завдань того чи іншого обмінника — їх власники можуть додатково коригувати зазначений нами коридор в межах плюс-мінус 5-10 копійок на євро.
Котирування російського рубля. Рубль трохи зміцнив свої позиції за цей тиждень за рахунок обережного зростання цін на нафту 2-3 квітня, але продовжує бути в межах 76-78 рублів за долар.
На вихідні фінансисти дещо звузять курси купівлі та продажу по цій валюті. За розрахунками «Мінфіну», прийом рубля в обмінниках буде в межах 0,320 — 0,335 гривень, а продаж 0,340-0,365 гривень за рубль.