Не сидіть з грошима у будь-якій валюті

  1. Не сидіть з грошима у будь-якій валюті. Я раджу 50% у будь-якому випадку переводити в державні облігації США, Швейцарії, та хоч Саудівської Аравії. Вони коштують стільки ж, скільки й готівка, але не дешевшають через інфляцію.

  2. Традиційно у часи всіх криз добре себе веде японська ієна і швейцарський франк. Моя особиста рекомендація – норвезька крона, швейцарський франк і китайський юань.

  3. Частину грошей потрібно зберігати готівкою, причому «на відстані витягнутої руки», де ви зможете швидко її отримати.

  4. Якісь запаси я рекомендую тримати в золоті. Людство переживало багато криз і потім завжди поверталося до золотого стандарту.

  5. Не тримайте гроші в одному банку. Розділіть їх на три частини і покладіть в різних країнах. Одну частину – в український банк, ще дві − наприклад, у Сінгапур і Швейцарію.

Читайте також: Як довго ваші заощадження дозволять вам протриматися в карантині?

Закрийте всі кредити

Якщо у вас є акції на ліквідних біржах на кшталт американської – продавайте. Те, що ви вважаєте сьогодні дном, далеко ще не воно. Далі буде гірше. Якщо активи українські і ви не можете продати їх на біржі – підвищуйте ефективність бізнесу.

  • По-перше, закрийте всі валютні кредити і кредити в місцевій валюті з великими відсотками. Боргове навантаження потрібно знижувати в першу чергу.
  • По-друге, зупиніть всі програми розвитку і зростання, зараз не час для розширення. Хіба що ви робите маски, тоді вам просто необхідно в це інвестувати.
  • По-третє, заздалегідь подумайте про те, як скоротити витрати, знизити собівартість і звільнити склади від запасів. А якщо інвестуєте, то робіть це в тій валюті, в якій отримуєте прибуток.

Знову почати інвестувати можна в середньому через два-три роки.

Читайте також: Заражена економіка: як країни підтримують бізнес під час кризи

Інвестуй гроші вигідно з додатковим бонусом від «Мінфіну»

Не купуйте предметів розкоші

В кризу не купуйте нічого, що буде потім вимагати від вас грошей на утримання: будинки, літаки, машини, яхти, нехай навіть за вигідними цінами. Це тільки збільшить ваші витрати. Такі речі можна купувати на стадії підйому ринку. Не бійтеся, що не встигнете. Ця сфера завжди відновлюється пізніше за всіх.

Якщо у вас є такі пасиви – продавайте усе, що можна. Якщо місяць назад будинок коштував, наприклад, $500 тис., зараз це $420 тис. Але я би продавав і за $350 тис., тому що через кілька місяців ціна може впасти до $100 тис.

У мене є приклад з мого життя: в березні 2009 року як раз був розпал кризи. Я заходжу на біржу і бачу: котирування «Газпрому», «Сбербанку», «MTC» і «Білайну» оцінюються в 3-4 річних прибутку. Тобто компанія, яка в рік приносить умовно $100 тис., оцінюється в $350 тис. Ринок тоді просто з'їхав з глузду.

У мене був $1 млн, я поділив його на рівні частини і закинув у всі чотири компанії. Через півроку, у вересні, продав акції з дохідністю у 270%.

Читайте також: Кредитні канікули під час карантину. Як скористатися і які ризики

Які покупки «годують» Баффета

Багато людей хочуть заробляти як американський інвестор і підприємець Уоррен Баффетт − по 21 % річних. А насправді все відбувається не так.

Компанії проходять певний цикл з моменту зростання до падіння і відновлення ринку – наприклад, як зараз, 12 років. Баффет купує під час падіння, і ця одна покупка «годує» його наступні 7-8 років.

Коли ж людина емоційно залучена і хоче розбагатіти, вона не думає про ризики. Не можна бути одночасно закоханим хлопцем і помічати у коханої криві зуби або ноги.

Знайдіть собі партнера або друга, якому довіряєте. Скажіть йому, що найближчим часом у вас буде багато спокус вкласти гроші у щось, і попросіть регулювати суму, яку ви можете вкладати в той або інший проект. Краще за все, щоб такою людиною була дружина – жінки дуже гарні ризик-менеджери.

Ще один спосіб – дозволити собі інвестувати тільки в кожну п'яту пропозицію. Берете блокнот і записуєте. У вашому житті буде не більше 15 можливостей для гарної угоди. Ви повинні вміти сто разів сказати ні речам, які не варті того.

Читайте також: Пандемія і аномальне зростання фондового ринку США — чого чекати Україні

Що робити під час кризи

В кризу вкладайте в саморозвиток, зарийтеся в книжки, читайте якомога більше. Коли у вас з'явиться можливість інвестувати, ви повинні бути до цього готові.

Можливості приходять кожен день. Проблема в тому, що частина людей їх не бачить, тому що не підготовлені, а ще частина не можуть ними скористатися, тому що у них немає зв'язків, розуміння, грошей.