Доступ відкритий
Право купівлі землі мають:
-
Громадяни України
-
Юридично особи, створені і зареєстровані в Україні без іноземних учасників
-
Територіальні громади і держава.
-
Банки можуть стати власниками землі тільки за умови, якщо земділянка дісталася їм як заставне майно з непогашеним кредитом.
Кому заборонено
Не можуть стати власниками української землі:
-
Компанії, власниками яких є громадяни країни-агресора — РФ, якы входять до терористичних організацій.
-
Компанії, що перебувають у власності іноземних держав, офшорів, або ж ті, бенефіціара яких неможливо встановити.
-
Юридичні особи, зареєстровані в країнах, які не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом та компанії, що перебувають під санкціями.
Читайте також: Закон про ринок землі перепишуть: 100 га в одні руки і юрособи без права купівлі
-
Орендарі земель, які працюють на них і мають право користування не пізніше ніж з 2010 року, можуть викупити землю з розстрочкою до 10 років за ціною нормативної грошової оцінки таких ділянок без проведення земельних торгів. Право власності покупець отримує після першого платежу.
-
Іноземці та іноземні компанії, які є аграрними землевласниками. Їм заборонено до проведення референдуму з цього питання.
Що не продається
Джерело
-
Земля державної та комунальної власності.
-
Ділянки, розташовані на тимчасово окупованій території не продаються і не купуються, їх можна тільки передати у спадок.
Читайте також: Дві умови. МВФ може збільшити розмір допомоги Україні до $8 мільярдів
-
Не можуть бути передані у приватну власність земельні ділянки, розташовані ближче 50 км від державного кордону, крім кордону, яка проходить по морю.
Передісторія
Джерело
- Мораторій на продаж землі діяв в Україні з 2001 року. Спочатку його продовжили до 2005 року. Потім мораторій продовжували щороку на 1 рік. Останній раз мораторій на продаж землі продовжили до кінця 2019 року.
Запуск ринку землі — одна з умов для отримання Україною розширеного фінансування від МВФ.
-
13 листопада 2019 року Рада прийняла в 1-му читанні законопроект про скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення з 1 жовтня 2020 року.
-
Він передбачав обмеження купівлі землі іноземцями до 2024 року, загальну площу у власності однієї особи до 200 тис. га, неможливість купити більше 35% земель в межах однієї об'єднаної територіальної громади.
-
3 січня 2020 року у ВР був поданий законопроект про обіг земель сільгосппризначення №2278-10 з правками до другого читання. Документ передбачав заборону іноземцям набувати право власності на земельні ділянки – заборона має втратити чинність за умови схвалення продажу землі іноземцям на референдумі.
-
До документу було подано 4018 поправок. Найбільшу кількість правок – 3102 – внесли депутати від ОПЗЖ.
-
Станом на 5 лютого парламент розглянув 3017 правок з 4018.
-
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що закон про запуск ринку землі дозволить продавати і купувати землю лише українським громадянам і компаніям, а іноземних — тільки за рішенням всеукраїнського референдуму.