На думку експерта, зростанню дохідності депозитів сприятиме декілька факторів.
По-перше, дохідність гривневих депозитів зараз є відносно низькою. Частина вкладників може піддатися панічним настроям і конвертувати гривневі депозити у валюту, особливо, якщо девальвація гривні буде продовжуватись.
По-друге, може бути ситуативний відтік коштів з банківської системи, як часто буває в періоди невизначеності.
За таких умов фінансові установи можуть підвищувати відсоткові ставки або пропонувати тимчасові бонусні програми.
Отримати вищу дохідність за депозитом з бонусом від «Мінфіну»
«Але в цілому ліквідність в банківському секторі дуже висока, навіть маємо історичні величини та немає жодних загроз для її стабільності», — запевняє пан Войтків.
По-третє, одним з основних джерел покриття дефіциту бюджету є розміщення ОВДП, основними покупцями яких були нерезиденти. На сьогодні нерезиденти-покупці не готові купувати цінні папери по поточним цінам розміщення: +-10% у гривні та +-3% у валюті. Є навіть нестійка тенденція до продажу ОВДП зі своїх портфелів.
Читайте також: Нерезиденти не поспішають купувати українські ОВДП через кризу на світових ринках
«Мінфін буде змушений досить суттєво підвищити ставки, щоб забезпечити вдале розміщення цінних паперів. Орієнтовно до 13%-14% у гривні та до 5%-6% в доларах США. За таких умов банки зможуть збільшити ставки за депозитами та розміщувати залучені ресурси, в тому числі і в ОВДП», — вважає банкір.
Нерезиденти продають, банки — купують
Як писав «Мінфін», портфель ОВДП нерезидентів почав танути. За даними НБУ, тиждень тому, 3 березня, в іноземців були облігації внутрішньої держпозики на суму 127,126 млрд грн. На 10 березня цей показник зменшився до 125,336 млрд грн.
Тільки з минулої п'ятниці, 6 березня, обсяг вкладень нерезидентів в ОВДП схуд на 0,737 млрд грн.
А ось портфель українських банків за цей час виріс на 1,56 млрд грн. За тиждень він додав ще відчутніше – 5,1 млрд грн.
Як зростали депозити
За даними НБУ, підсумками 2019 року обсяг депозитів фізичних осіб (без врахування ФОПів) сягнув 544,7 млрд грн. Це на 8,6% або на 43 млрд гривень більше, ніж у 2018 році.
Більш ніж на 18% зросли за рік вклади фізосіб у гривні: із 268,3 млрд до 317,4 млрд гривень.
У той же час внаслідок укріплення гривні обсяг валютних вкладів у гривневому еквіваленті за рік зменшився на 2,6% до 227,3 млрд грн.
Водночас у доларовому еквіваленті сума таких депозитів зросла на 13,8% і майже сягнла $9,6 млрд.