Про те, в яких умовах ми підходимо до світової кризи, і чи є у України сильні сторони, на своїй фейсбук-сторінці розповів фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.

Удар по сировинним ринкам

Чорний понеділок на фондових ринках зіштовхнув світ з новою жорстокою реальністю. Схоже, різке падіння ціни на нафту, найбільше падіння за останні 30 років, стане тим шоком, який не зможуть перенести ослаблені коронавірусом ринки. Якщо б не було коронавірусу, і впали ціни на нафту, то це можна було б вважати приємним сюрпризом. Росії гірше, Україні краще. Але все не так просто. Росія сама спровокувала цей обвал нафтових котирувань, борючись за частку ринку. І зробила це саме тому, що на тлі коронавірусу впав попит на нафту.

У результаті, ми отримали чорний понеділок. Американські біржі впали на 7%-8%. Це найбільше падіння за десятиліття. Страх повернувся на ринки і панує тут. Жадібність відходить на другий план.

Тепер ймовірність того, що ринки переживуть коронавірус без переходу у фінансову кризу і рецесію мінімальна. Посилює ситуацію те, що всі давно чекали кризи. І тепер може спрацювати ефект самоздійснюваного прогнозу. Економіка — це великою мірою психологія. І якщо критична маса економічних агентів вирішить, що настав час кризи, то вони почнуть приймати такі рішення, які цю кризу зроблять неминучою.

Україна завжди страждає від турбулентності у світовій економіці. Ми маленька відкрита економіка, заточена на продаж сировини. Будь фінансова криза у світі означає і кризу в Україні. З одного боку, падають доходи від експорту, з іншого – капітали втікають з України в першу чергу. Надто ризикована країна. У підсумку, удар по валюті, потім девальвація тягне за собою інші проблеми. Приклад 2008 року ще повинен бути в пам'яті.

Втрачаємо підтримку і довіру

Що допомагало Україні пройти період криз без дефолту? Це підтримка МВФ. Як в 2008 році, так і у 2013 році. В той момент, коли в України більше немає доступу до зовнішнього фінансування, коли ніхто не готовий позичати гроші, допомагає МВФ. Кредитуючи бюджет безпосередньо. Підтримуючи резерви. Даючи впевненість економічним агентам, що «все буде добре».

Саме фактор МВФ є критично важливим у момент фінансових криз для такої країни як Україна. І ось тут ось з'являється друга сторона ідеального шторму для України. Українська влада робить все, щоб програми МВФ не було.

Читайте також: НБУ продав $307 мільйонів для порятунку гривні

Ревізія ключових реформ та невиконання взятих на себе зобов'язань, в першу чергу неприйняття «антиколомойского» закону, віддаляє нас від МВФ. При цьому, 16 березня ми можемо отримати рішення Верховного Суду, перше по справі Привату, яке відкриє ящик Пандори. І процес може стати незворотнім. І якщо зараз ще є шанс зупинити розворот від МВФ, якщо зараз можна зупинити ревізію реформ, якщо поки прийняті персональні рішення суперечили тільки духу програми, але не її букві, то потім це може стати неможливим.

Кроки по ревізії економічного курсу, погрози на адресу реформаторів і НБУ, вже підірвали довіру наших міжнародних партнерів. І інвесторів. І повернути цю довіру буде неможливо в повній мірі. А довіра – це найдорожче, що є у світі фінансів.

Читайте також: За тиждень портфель ОВДП іноземців зменшився на 1,8 мільярда

У підсумку, ми входимо у світову фінансову кризу, яка дуже боляче вдарить по економіці України, але відштовхуємо нашого ключового партнера, чия підтримка критично важлива в моменти криз. Гірше не придумаєш. І якщо терміново не провести ревізію цієї політики, то удар від кризи стане сильнішим у кілька разів.

Роки підготовки не пройшли даром

Чи є якісь плюси в цій безрадісній ситуації? Є. Незважаючи на те, що телевізор наповнений людьми, які розповідають про падіння української економіки, на даний момент у нас хороший запас міцності. В основному, завдяки реформі банківської сфери і НБУ.

Резерви Нацбанку на піку за останні 9 років, державний борг помірний, більш того, більша його частина перейшла в гривню, що буде сприяти стійкості в момент девальвації. При цьому, якість кредитних портфелів банків найкраща за всю історію, більша частина проблемних боргів вже зарезервована.

Таким чином, ми входимо в кризу в набагато кращій формі, ніж були в 2008 році і в 2013 році. Але без підтримки МВФ це лише купить нам час. Трохи часу. А потім буде в рази гірше.

І якщо хтось буде говорити, що рішенням всіх проблем є дефолт, то ця людина точно не ваш друг. Дефолт — це не вирішення проблем, це мати і батько всіх проблем.

Читайте також: Що буде з курсом гривні та дохідністю ОВДП

Недарма, коли Аргентина оголошувала один зі своїх численних дефолтів, то довелося виводити на вулицю танки. В Лівані, який зараз оголошує дефолт, жорстка валютна криза та неможливість забрати депозити з банків. Дефолт не порадує нікого. Крім, звичайно, Коломойського. І зараз завдання влади зробити все, щоб не доводити до дефолту.