Чому це не піраміда

Міністерка нагадала, що в історії України були моменти, коли борг ставав все коротшим і досягав вартості 30% річних. У 2008-2009 роках всі говорили, що на ринку будують піраміду, бо перекредитовувались на місяць.

За словами Маркарової, сьогодні ситуація протилежна: строки подовжуються і максимально знижуються ставки.

Читайте також: НБУ: «Фінансові піраміди» з ОВДП — це міф

«Можна називати це паралелепіпедом чи будь-якою іншою геометричною фігурою, але назва „піраміда“ не відповідає дійсності. Ми навіть короткі папери вже розміщуємо лише час від часу виключно для управління ліквідністю, щоб вибудовувати криву прибутковості по всіх інструментах. Ми зменшуємо борг по відношенню до ВВП і знаходимося серед лідерів за темпами», — наголосила Маркарова.

Читайте також: Мінфін 3 березня позапланово запропонує ОВДП в євро

Як у Нацбанку пояснюють міф про піраміду

«Міф про те, що будується певна піраміда, напевно, створюється тих людей, яким не вигідно говорити, що розвиток України рухається в позитивному напрямі», — заявив раніше заступник глави НБУ Олег Чурій.

Читайте також: Нерезиденти не зможуть швидко вийти з ОВДП — голова НАБУ

Він заявив, що для фінансових пірамід характерним є те, що вартість залучення боргу в них завжди збільшується для того, щоб залучати більше нових учасників. Тоді як Міністерство фінансів постійно зменшує вартість запозичень.

«У нас же і розмір боргу відносно розміру економіки зменшується, і вартість обслуговування зменшується. Розмови про фінансову піраміду ОВДП — це якась теорія змови, яку звідкілясь витягли і намагаються роздути», — додав Чурий.

Інвестиції в ОВДП з бонусом до прибутковості від «Мінфіну»

Скільки ОВДП зараз в обігу

  • За даними Мінфіну, частка ОВДП у портфелі нерезидентів вперше перевищила 15% від загального обсягу випущених паперів. На 1 лютого обсяг держоблігацій у руках нерезидентів становив 124,9 млрд грн.
  • 28 січня інвесторам вперше запропонували ОВДП з терміном обігу 7 років за ставкою 9,79%.
  • За даними НБУ, обсяг ринку вторинних ОВДП, номінованих у гривні, в 2019 році зріс більш ніж на 70% — до 72 млрд грн до 123 млрд грн.

Читайте також: Нерезиденти не поспішають купувати українські ОВДП через кризу на світових ринках

  • 25 лютого Міністерство фінансів на аукціоні з продажу ОВДП залучило до бюджету 1,6 млрд грн.