Причини невиконання
Невиконання бюджету в Мінфіні пояснюють тим, що фактичні макропоказники відрізнялися від закладених в держбюджеті на 2020 рік.
Гривня виявилася міцнішою (у лютому курс 24,6 грн/$ був нижче врахованого в бюджеті 27 грн/$), обсяги імпорту та ціни на газ нижче, середня зарплата зростала повільніше, ніж очікувалося.
Читайте також: Держбюджету в лютому виконано на 93,7% — Маркарова
У результаті, доходи, за адміністрування яких відповідає Держмитслужба, становили 22,6 млрд грн або 78,3% від розпису. Недонадходження платежів за скорочення імпорту становила понад 1,3 млрд грн.
Читайте також: Міністерство фінансів бачить тренд на подальше зміцнення гривні
Через низькі темпи зростання номінальної зарплати (у січні — на 16,3% при врахованому рівні 17,2%) нижче розпису на 0,7 млрд грн виявилися доходи від податку на доходи фізосіб і військового збору.
Додаткові виклики
Додатковим викликом лютого в Мінфіні називають погіршення ситуації на світових фінансових ринках, що негативно вплинуло на попит на ОВДП. При цьому в лютому вдалося залучити 14,1 млрд грн.
У Мінфіні визнають, що через узгодження нової програми з МВФ, Україна не отримала лютневий транш у межах четвертої програми макрофінансової допомоги від ЄС, як очікувалося.
ВІДЕО: Коронавірус косить ринки. Що буде з валютою
Що позитивно впливало на виконання плану
Як зазначають у Мінфіні, Податкова перевиконала план по надходженнях на 7,1% або 2,5 млрд грн — до бюджету надійшло 37,1 млрд грн. Основне джерело надходжень — податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (21,6 млрд грн).
Також виконаний план по акцизу з тютюнових виробів на суму 3,3 млрд грн завдяки відновленню виробництва.
Читайте також: ОВДП втрачають привабливість. Що буде з бюджетом і гривнею
Мінфіну вдалося заощадити 3,4 млрд грн на обслуговуванні держборгу через зниження прибутковості ОВДП і курсу гривні, тобто витрати були на 21,9% нижче розпису.
Витрати на соцзабезпечення були на 6,7 млрд грн нижче розпису і склали 49,5 млрд грн. Зокрема, через скорочення кількості одержувачів субсидій, завдяки теплій погоді і зростанню доходів населення, що перевищувало зростання комунальних тарифів.
Інвестиції в ОВДП: дохідність 10% +0,2% від «Мінфіну»
Мінфін отримав від МЕРТ новий макропрогноз
28 лютого Мінфін отримав новий проект макропрогнозу від Мінекономіки. Найближчим часом обіцяють оцінити його вплив на бюджетні показники на 2020 рік.
Раніше свій прогноз макроекономічних показників оновив Національний банк.
НБУ очікує інфляцію близько 5% і економічне зростання на рівні 3,5-4% в 2020-2022 рр.
Ефекти від зміцнення курсу гривні в 2019 році з'являться і на початку 2020 року, відзначають в НБУ.
Читайте також: Консенсус-прогноз — 2020: курс гривні, інфляція, ВВП
Дефіцит поточного рахунку в 2020-2022 роках буде перебувати в прийнятних межах (3-4% ВВП).
Раніше повідомлялося
- У січні доходи загального фонду держбюджету України склали 42,6 млрд грн і були на 13,8 млрд грн менше розпису.
- Доходи загального фонду держбюджету в лютому 2020 виконано на 93,7% від розпису.
- Згідно з офіційно опублікованим звітом Мінфіну, держбюджет за 2019 рік зведений з дефіцитом 81 млрд грн при плані 99,6 млрд грн.