Скільки грошей «в тіні»
За даними дослідження, у «тіні» перебуває близько 846 мільярдів гривень. Це кошти, які ніде не обліковуються та перебувають в обігу поза банками та бюджетом.
Значна частина тіньової економіки породжена готівковими розрахунками. 19,7% ВВП України або 702 мільярди гривень становить готівкова тіньова економіка. Решту складає негрошова тіньова економіка.
Як планують долати тіньову економіку
Побороти тіньову економіку у Нацбанку планують, перш за все, за допомогою розвитку безготівкових розрахунків.
«На зменшення тіньової економіки може впливати запровадження здійснення соціальних виплат виключно у безготівковій формі, податкових пільг, встановлення торговельних POS-терміналів представниками малого та середнього бізнесу, а також додаткове стимулювання торговців та споживачів до проведення безготівкових розрахунків», — йдеться у дослідженні НБУ.
Читайте також: НБУ: 8 з 10 операцій з платіжними картками в Україні — безготівкові
За попередніми даними уряду, рівень тіньової економіки в Україні складав 30%.
Як розраховують рівень тіньової економіки
Зазначимо, що рівень тіньової економіки розраховують різними методиками. Тому цей показник може різнитись залежно від організації, яка його розраховує. Залежно від методики розрахунку, тіньова економіка в Україні складає від 25% до 60%.
До тіньової економіки зараховують неофіційні доходи громадян, тіньові операції з купівлі та продажу, приховані прибутки компаній тощо.
Читайте також: Що заважає бізнесу вийти з тіні
Раніше повідомлялося
- У 2018 році рівень тіньової економіки в Україні становив 47,2% від загального обсягу ВВП і 46,8% у 2017 році. Про це свідчать результати дослідження Київського міжнародного інституту соціології.