НБУ про ризики зростання кредитування

«З одного боку, ми розуміємо, що збереження таких високих темпів споживчого кредитування в перспективі може тиснути на імпорт і негативно впливати на наш поточний рахунок і платіжний баланс. З іншого, оцінивши цього року, під час стрес-тесту, якість кредитного портфелю, ми констатуємо, що банки занадто оптимістично ставляться до оцінки ризиків при споживчому кредитуванні. Це може нести в собі ризики для банківського сектору», — зазначила Рожкова.

Саме тому, за її словами, Нацбанк вирішив з 2021 року прийняти підвищену вагу для споживчих кредитів. Тобто при розрахунку адекватності капіталу буде застосовуватися підвищений коефіціент.

«Це буде вимагати від банків, які хочуть займатися виключно споживчим кредитуванням, або банків, в портфелях яких частка споживчих кредитів є суттєвою, нарощувати капітал або уповільнювати темпи нарощування таких кредитів», — прогнозує Рожкова.

Що вплинуло на зростання кредитування

Попит на такі кредити зростає завдяки вищим доходам домогосподарств та оптимістичним споживчим настроям. Нині співвідношення нових споживчих кредитів та витрат домогосподарств становить 9%, і воно зростатиме надалі.

Кредитні портфелі банків

  • Обсяги видачі нових кредитів залишаються незмінно високими у грошовому вимірі, проте темпи зростання кредитного портфеля знизились до 29% через ефект вищої бази.

  • Роздрібний портфель вже становить 11% від загальних активів банківської системи. Частка процентних доходів банків, що забезпечується споживчими кредитами, сягнула 29%.

Читайте також: Чому в Україні високі ставки за кредитами і як їх знизити

  • Надзвичайна прибутковість цього напряму стимулює банки його активно розвивати. Десяток банків демонструє річний приріст чистого портфеля споживчих кредитів понад 30%.

  • Окремі з них збільшили портфель більш ніж вдвічі за рік. Тривале стрімке збільшення доходів та зниження стандартів роздрібного кредитування стимулюють зростання цього сегмента.

Співвідношення нових кредитів та сукупних споживчих витрат домогосподарств становить 8,6%. У 2015 році цей показник був вдвічі нижчим.

Що очікують банки

Фінустанови очікують подальшого стрімкого зростання цього сегмента. І це попри те, що банки нарікають на погіршення якості кредитного портфеля останнім часом.

 Порівняти процентні ставки та умови кредитів