У НБУ не було можливості активно поповнювати резерви, так як особливого надлишку пропозиції на торгах не спостерігалося. Всього за минулий тиждень регулятор купив $31 млн. Причому 17-го жовтня він це зробив настільки невдало, що своїми покупками через Matching розгорнув сприятливий для гривні тренд на міжбанку. Цим він сильно «розігрів» котирування.

Зростання курсу не зупинили ні продажі валюти експортерами під податкові проплати, ні досить стриманий попит на неї з боку імпортерів.

Основну роль у розгойдуванні котирувань зіграли нерезиденти. Вони отримали гривню від попередніх погашень ОВДП і вийшли на торги купувати валюту. Це спровокувало зростання курсу на міжбанку, а в подальшому — опосередковано і на готівковому ринку.

Інвестуйте вигідно: ОВДП з дохідністю до 16% + 0,2% бонусу від «Мінфіну»

Серйозно вплинув на валютний ринок і досить млявий аукціон Мінфіну України з розміщення ОВДП 15 жовтня. На ньому продали облігації всього на 1,149 млрд гривень. Це набагато менше, ніж Мінфін повернув власникам ОВДП в цей же період — близько 3 млрд гривень. Тому іноземцям особливо не було чого продавати валюту на торгах. Гривні, отриманої від погашень попередніх облігацій, їм з лишком вистачало на закриття потреб під операції з ОВДП на первинному та вторинному ринках. Більше того, частина з них купувала валюту для вивезення за кордон зароблених на облігаціях коштів. Це негайно створило тиск на міжбанк і призвело до зростання напруженості.

Що буде впливати на курс цими днями

Формувати тренд за курсом цього тижня будуть 4 фактори:

1. Період основних виплат сум відшкодувань ПДВ експортерам.

У третій декаді жовтня держава перерахує експортерам основні суми відшкодувань ПДВ. Після їх отримання у експортерів скоротиться потреба в продажі валюти. Це зменшить її пропозицію на міжбанку і спрацює проти гривні;

2. Календарний фактор — завершення податкових платежів у бізнесу та підготовка до кінця звітного періоду у клієнтів.

Цей тиждень формує попередні результати діяльності компаній за жовтень. Більшість фінансових директорів великих компаній буде намагатися закрити основні обсяги своїх операцій в кінці цього тижня — початку наступного.

Це поступово збільшить статистику торгів і будуть періодично приводити до ситуативних перекосів попиту і пропозиції валюти протягом дня під час виходу на ринок великих гравців;

3. Проведення нового аукціону Мінфіну України з розміщення ОВДП 22 жовтня.

Це один з найголовніших факторів, які вплинуть на валютний ринок. Справа в тому, що обсяги нерезиденских операцій з облігаціями на первинному та вторинному ринках вже співставні. Іноді вони значно вищі обсягів угод експортерів і імпортерів на міжбанку.

Нерезиденти активно користуються можливістю оперативно і без зайвих складнощів заводити/виводити валюту для операцій з ОВДП і на міжбанку, яку вони отримали завдяки валютній лібералізації НБУ. Періодично це робить наш малооб'ємний ринок заручником рішень нерезидентів за такими операціями.

Купівля або продаж ними на торгах $30-50 млн (досить середня сума угод на міжнародних фінансових майданчиках) — здатні кардинально змінювати співвідношення попиту та пропозиції на українському міжбанку. Курс часто повністю залежить від таких дій нерезидентів. Це дуже небезпечна тенденція, хоча НБУ і запевняє, що все під контролем.

Читайте також: Чи буде криза на валютному ринку

У цей вівторок Мінфін розміщує гривневі облігації на досить затребувані інвесторами терміни — 168 днів і 343 дні (по 500 млн гривень за номіналом) і на 1085 днів ( на 2 млрд гривень). Це призведе до часткового розпродажу валюти нерезидентами для закриття своїх покупок цих гривневих паперів і частково підтримає позиції гривні на міжбанку.

«Мінфін» не очікує масованих продажів валюти під ці операції, так як у іноземців є ще гривня від попередніх погашень облігацій. За нашими розрахунками, до $35-45 млн на міжбанк може вийти. Це буде працювати на зміцнення гривні, основним покупцем цієї валюти буде НБУ;

4. Дії Нацбанку, готівковий ринок і поведінка спекулянтів.

Зараз ринок не зазнає значного припливу нерезидентскої валюти під операції з купівлі ОВДП. Більше того, частина одержуваної гривні від погашення держпаперів іноземці переводять у валюту. Це створює ситуативний тиск на курс. Тому Нацбанку доведеться періодично втручатися в хід торгів вже не тільки з викупом надлишку пропозиції долара, але і з продажем валюти для згладжування курсових стрибків.

Робити регулятор це буде дуже неохоче, щоб максимально берегти резерви. А ось при найменшому надлишку долара на торгах — ми побачимо НБУ з її викупом через Matching.

Готівковий ринок залишиться заручником ситуації на міжбанку. Власники обмінників будуть знижувати свої валютні ризики шляхом розширення/звуження спреду між курсами купівлі та продажу валюти у найбільш напружені дні на міжбанку.

Спекулянти продовжать працювати у форматі «дві сторони», так і підлаштовуючись під дії великих гравців — періодично розгойдувати котирування протягом дня.

Прогноз готівкового та міжбанківського курсів на тиждень

На готівковому валютному ринку фінансисти, виставляючи котирування, будуть орієнтуватися на:

  • реальний попит та пропозицію з боку населення;
  • ситуацію на міжбанку.

Спред за доларом більшість обмінників фінкомпаній будуть тримати в межах 15 — 25 копійок, а банківські точки обміну — в межах 25-35 копійок.

«Мінфін» прогнозує коридор за доларом на 21 — 25 жовтня в обмінниках фінкомпаній в межах 24,65-25,25 гривень, а в банках — 24,60 -25,30 гривень.

На міжбанку. Істотні курсові стрибки у цей період можуть спровокувати:

1) Активні вливання в банківську систему великих сум відшкодування ПДВ експортерам при зростанні попиту на валюту з боку імпортерів перед закінченням місяця, так і нерезидентів, які будуть виводити частину заробленого на ОВДП;

2) Дії нерезидентів на первинному ринку під час аукціону Мінфіну з розміщення ОВДП і в день розрахунків за куплені папери.

При наявності ситуативного надлишку долара на міжбанку, Нацбанк продовжить виходити на міжбанк з його викупом через Matching.

Але особливих обсягів пропозиції валюти нерезидентами цього тижня ми не прогнозуємо. За розрахунками «Мінфіну», з урахуванням привабливості пропонованих у вівторок облігацій — регулятор зможе поповнити резерви за ці дні ще на суму до $35-45 млн за рахунок фактора аукціону і ще приблизно до $30-40 млн — за рахунок простого викупу валюти на міжбанку. Якщо ж НБУ почне викуповувати більше — це вже позначиться зростанням котирувань на торгах.

Крім цього, якщо частина нерезидентів продовжить конвертувати отриману раніше від погашення ОВДП гривню у валюту, то не виключено, що Нацбанку доведеться продати близько $35-40 млн доларів для запобігання зльоту котирувань.

За розрахунками «Мінфіну», у період з 21 до 25 жовтня безготівковий долар на міжбанку буде перебувати в межах досить широкого коридору 24,60-25,25 гривень.

Обсяги щоденних операцій на торгах складуть:

В понеділок — середу — в межах до $230-260 млн при укладенні до 470-560 угод як за рахунок нового аукціону Мінфіну України з розміщення ОВДП та розрахунків за ним, так і за рахунок операцій експортерів та імпортерів за своєю зовнішньоекономічною господарською діяльністю;

В четвер — п'ятницю — в межах до $180-210 млн при укладенні до 420-510 угод. У цій статистиці вже позначиться вплив фактора майбутнього на наступному тижні завершення місяця у клієнтів і періоду надходження експортерам основних сум відшкодувань ПДВ.