Плюси ревальвації гривні
Серед плюсів подорожчання гривні Віталій Шапран назвав зниження вартості обслуговування держборгу, частина якого номінована в доларах США і євро.
Ревальвація позитивно впливає на інфляційні очікування населення й бізнесу — вони знижуються.
«Населення відчуває себе більш комфортно при ревальваційному тренді. Доходи більшості прив'язані до гривні, і ревальвація для багатьох — це розширення можливостей щодо купівлі імпорту, а це 90-95% автомобілів, побутової техніки, оргтехніки тощо», — зазначає експерт.
Читайте також: НБУ пояснив, чому при зміцненні гривні не падають ціни
Мінуси ревальвації
Основний фундаментальний негатив від ревальвації — стимулювання споживання імпорту, зростання від'ємного сальдо торгового балансу за підсумками 2019 року вище запланованого обсягу — до 13-14 млрд доларів.
«При цьому поведінка іноземних інвесторів у 2020 році може бути непрогнозованою. Немає гарантій, що ми не доживемо до ситуації, коли приплив капіталу припиниться, а ми залишимося наодинці зі стрімко зростаючим дефіцитом торгового балансу», — припускає Шапран.
Читайте також: Смолій пояснив, що відбувається з курсом гривні
Він нагадав, що НБУ зараз нарощує золотовалютні резерви за рахунок припливу капіталу. «Але ця подушка безпеки не призначена для зміни трендів на валютному ринку, а лише для усунення різких коливань», — застерігає головний експерт Ради НБУ.
Що відомо
- Інтервенції Національного банку із продажу валюти протягом цього тижня склали 200 млн доларів для згладжування тимчасових коливань курсу.
-
Аналітики інвестбанку Morgan Stanley очікують, що до кінця 2019 року курс гривні знизиться до 26,5 гривень за долар.
-
З початку року офіційний курс гривні зміцнився на 12,5%.
-
На кінець 2019 року експерти агентства S&P очікують курс 27 грн/долл. На кінець 2020 року — 27,5 грн/долл., до кінця 2021 — 28,00 грн/долл., а до кінця 2022 — 28,5 грн/долл.
-
У проекті державного бюджету на 2020 рік, який Кабмін вніс у Раду, розрахунки здійснено з використанням прогнозного курсу на кінець року 28,2 грн/долар.