Період з 16 до 20 вересня не став винятком — долар на міжбанку подешевшав з 24,76/24,80 до 24,41/24,425 гривень, а в обмінниках його продають за 24,50 гривень і навіть нижче. НБУ активно скуповував надлишок пропозиції на міжбанку і за минулий тиждень купив за нашими даними до $270 млн. Нацбанк купував валюту через Matching і поступово знизив ціну покупки з 24,77 гривень (початок торгів вівторка 17 вересня) до як мінімум 24,43 гривень (сесія п'ятниці 20 вересня). Завдяки дням бюджетних проплат у клієнтів та операцій нерезидентів з ОВДП — дефіцит гривні відчувався на ресурсному і валютному ринку практично весь тиждень.

Останні три місяці на гривню в основному впливають не показники реального сектора економіки країни, а дії нерезидентів з купівлі або продажу ОВДП. Дохідність держпаперів залишається дуже високою за міжнародними мірками. Більше того, після останніх рішень ЄЦБ і ФРС США українські гривневі облігації стають ще більш привабливими для великих міжнародних гравців. За даними НБУ вклади іноземців в ОВДП з початку року зросли в 14 разів — з еквівалента в 6,4 млрд гривень до 89,3 млрд грн.

Насичення міжбанку валютою від нерезидентів, які бажають купити гривню для операцій з ОВДП, призвело до двох основних наслідків — зміцнення гривні і викупу надлишку долара Нацбанком в ЗВР.

Істотне падіння валютних котирувань викликає оптимізм у споживачів товарів і послуг, але все більше засмучує як експортерів, так і чиновників, що відповідають за наповнення бюджету і загальні показники розвитку України.

Споживачі сподіваються на те, що імпортні товари подешевшають, хоча продавці і не поспішають знижувати свої цінники, а чиновники все більше стурбовані ситуацією, що складається. Наприклад, представник Кабміну в парламенті Ірина Верещук під час обговорення показників держбюджету на 2020 рік і фактичного виконання бюджету на 2019 рік прямо заявила: «У нас долар за 28,80 був закладений. Те, що зараз долар утримується на низькій позначці, навпаки, погано, це відбивається на бюджеті. У нас вже бюджет просідає на 10%, і це залежить від кон'юнктури ринку».

Курс є одним з інструментів управління економічними процесами в будь-якій державі і може приносити як позитивні, так і руйнівні наслідки.

Обвал економічних показників України при грі «на підвищення», коли курс долара доходив до 29-40 гривень за долар, ми вже спостерігали. Не хотілося б отримати і другий урок — розорення залишків економіки при масованій грі «на пониження».

Що буде впливати на курс цими днями


Основні фактори, які будуть впливати на поведінку учасників валютних торгів та формувати курс цього тижня:

1) Період основних виплат відшкодування ПДВ експортерам. За рахунок надходжень гривні від держави у експортерів скоротиться потреба в продажі валюти. Це зменшить її пропозицію на міжбанку на тлі посилення попиту на валюту з боку імпортерів, яким валюта потрібна для закриття своїх зовнішніх зобов'язань в кінці місяця і кварталу в цілому. Така поведінка попиту і пропозиції працює проти гривні і почне періодично «підіймати» валютні котирування;

2) Календарний фактор - наближення кінця звітного періоду у клієнтів і банків. Цей тиждень формує балансові показники клієнтів за місяць і квартал. 30 вересня (наступний понеділок) — вже буде тільки фіксувати все те, що встигнуть завершити компанії і банки цього тижня. Тому поспішати будуть всі: компанії, фінустанови і навіть нерезиденти, яким теж треба закривати квартал за своїми операціями з українськими ОВДП. Це збільшить показники торгів і буде періодично приводити до перекосів попиту і пропозиції валюти протягом дня, чим з радістю скористаються спекулянти;

3) Проведення нового аукціону Мінфіну України з розміщення ОВДП 24 вересня — один їх найголовніших факторів, який вплине на рух курсу.

Цього вівторка Мінфін розміщує гривневі облігації на найбільш затребувані інвесторами терміни — 147 днів, 329 днів, 833 дня і на 1981 день (тобто від 5-ти місяців до майже 5-ти з половиною років).

При цьому — на терміни від 147 до 833 днів папери будуть розміщуватися на загальну суму в 3 млрд гривень, а на найбільш затребувані іноземцями папери терміном 5 з половиною років — без обмеження обсягу. Це знову призведе до активного продажу валюти нерезидентами, яким знову знадобиться гривня для участі в аукціоні. Власне — продаж валюти нерезидентами вже почався з минулого четверга-п'ятниці.

Валютні вливання в зв'язку з аукціоном з розміщення ОВДП продовжаться і найближчими днями, що буде працювати на зміцнення гривні. Основним покупцем надлишку долара на торгах буде НБУ. Піковий наплив валюти відбудеться у вівторок — день аукціону, і в середу — день розрахунку за куплені іноземцями облігації;

4) Дії НБУ, готівковий ринок, поведінка спекулянтів і стан ліквідності в банківській системі.

Дії НБУ. Практично весь надлишок пропозиції долара на міжбанку викуповує Нацбанк. Саме його ціна покупки, а також вихід або невихід на торги з інтервенціями, диктують ринку реальний курс протягом торгів.

Готівковий ринок і дії спекулянтів. Готівковий ринок практично став заручником ситуації на міжбанку і власники обмінників просто хеджують свої валютні ризики за рахунок розширення або звуження різниці між курсами купівлі та продажу валюти.

Єдине, що зараз може собі дозволити готівковий ринок — це обережну і менш оперативну корекцію своїх цінників без реакції на дрібні коливання на міжбанку. Курс переглядається тільки в ті моменти, коли міжбанк вже остаточно фіксує ту чи іншу вартість валюти. Суттєво на те, що відбувається на валютному ринку, обмінки зараз не впливають. Надто вже різні в даний час обсяги операцій на готівковому і безготівковому ринках, а попит на валюту з боку населення низький.

Спекулянти також мало впливають на ринок і змушені в основному обмежуватися роботою «в дві сторони», підлаштовуючись під дії великих гравців.

Стан ліквідності в банківській системі. Через приплив валюти від нерезидентів фактор стану ліквідності банківської системи на ранок кожного дня поступово втрачає свою актуальність. Протягом дня іноземці суттєво змінюють параметри ліквідності, продаючи або купуючи валюту під свої операції з облігаціями.

Велика частина зазначених чинників буде працювати на зміцнення гривні і тільки Нацбанк, здійснюючи викуп надлишку валюти, буде диктувати ринку її реальну вартість.


Прогноз готівкового та міжбанківського курсів на тиждень:

На готівковому валютному ринку власники обмінників при виставленні своїх котирувань будуть орієнтуватися на:

  1. реальний попит і пропозицію з боку клієнтів, а також рівень конкуренції в даному регіоні;

  2. ситуацію на міжбанку;

  3. обсяг реальної наявності валюти і гривні безпосередньо в пунктах обміну.

Спред за доларом більшість обмінників фінкомпаній будуть тримати в межах 15- 20 копійок, а банківські пункти обміну — в межах 20-30 копійок.

«Мінфін» прогнозує коридор за доларом на 23 — 27 вересня в обмінниках фінкомпаній в межах 24,25-24,65 гривень, а в банках — 24,20 -24,85 гривень.

На міжбанку

Коливання котирувань в цей період можуть спровокувати:

1) Активні вливання в банківську систему великих сум відшкодувань ПДВ експортерам, а також попит на валюту з боку імпортерів перед закінченням місяця і кварталу;

2) Операції нерезидентів на первинному і вторинному ринках ОВДП.

Нацбанк продовжить виходити на міжбанк і викуповувати надлишок валюти через Matching. За розрахунками «Мінфіну» без особливого впливу на котирування регулятор зможе поповнити резерви за ці дні ще на $110-140 млн. А з урахуванням інтересу нерезидентів до купівлі «довгограючих» ОВДП на аукціоні у вівторок ця сума може збільшитися і до $170-200 млн.

Інтервенції Нацбанку зі скупки валюти підтримають котирування долара на торгах, а ціна купівлі регулятором долара через Matching фактично стане орієнтиром для міжбанку.

За розрахунками «Мінфіну» в період з 23 до 27 вересня коридор за безготівковим доларом на міжбанку буде перебувати в межах 24,20-24,60 гривень.

Обсяги щоденних операцій на торгах складуть:

У понеділок — середу — в межах $270-330 млн при укладанні до 570-650 угод як за рахунок нового аукціону Мінфіну України з розміщення ОВДП (первинний ринок облігацій) і розрахунків за ним, так і за рахунок операцій нерезидентів на вторинному ринку. Поступово будуть збільшуватися і обсяги операцій експортерів і імпортерів перед завершенням звітного періоду;

У четвер — п'ятницю — в межах $220-250 млн при здійсненні до 490-530 угод.