Що це значить

  • Експерт нагадав, що в цілому в Україні майже 40 млн га сільськогосподарських угідь, велика частина яких під мораторієм. Однак 75% цих земель фактично знаходиться у приватній власності.

За словами Рабошука, перш ніж запроваджувати ринок землі, треба завершити передачу угідь з державної власності в комунальну, щоб територіальні громади могли приймати рішення, як розпоряджатися ними.

«Цей процес вже розпочато в 2017 році, майже 1,5 млн га сільськогосподарських угідь було передано об'єднаним територіальним громадам», — зазначив експерт.

Читайте також: Українці розповіли, що будуть робити з землею після відкриття ринку (соцопитування)

Він наголосив, що іще одним важливим викликом є питання безкоштовної приватизації земель, яка діє в Україні.

«Якщо центральна влада вирішить ввести ринок землі, то що робити з безплатною приватизацією земель? Це більше соціальний момент. Адже, наприклад, ветерани АТО можуть отримати до 2 гектарів земель особистого селянського господарства безкоштовно і потім вільно ними розпоряджатися, в тому числі продавати. Якщо буде існувати паралельно і ринок землі, і інститут безоплатної приватизації, зрозуміло, що такий ринок буде дещо спотворений, і ціна на землю буде неправильною, неекономічною», — зауважив Рабошук.

Читайте також: Земельна реформа: які виникнуть ризики для власників, покупців і держави

Разом з тим, на його думку, запровадження ринку землі буде залежати від політичної доцільності.

«Я думаю, що на це рішення будуть дуже сильно впливати саме політичні ризики і політичні дивіденди, які можна буде отримати від впровадження цього ринку. Якщо центральна влада побачить плюси, прибутковість (умовно — політичну), я думаю, ринок буде введений. Якщо це буде політично невигідно, думаю, влада притримає вирішення цього питання», — підсумував аналітик.

Читайте також: В Україні запровадять комплексну е-послугу з оформлення землі

Що відомо

  • Президент Зеленський доручив Кабміну до 1 жовтня 2019 року подати в Раду законопроект про ринок земель сільськогосподарського призначення. Парламент повинен прийняти його до 1 грудня.
  • За словами Зеленського, земельна реформа дозволить створити ринок землі в 2020 році в 40 мільйонів гектарів.
  • Заборона на продаж земель сільськогосподарського призначення в Україні була введена в 2001 році. З 2002 року мораторій неодноразово продовжувався. У грудні 2018 року ВР продовжила до 1 січня 2020 року.