«За» відповідний законопроект проголосували 365 нардепів.
Рада також проголосувала за те, щоб вдвічі скоротити терміни підготовки цього законопроекта до другого читання. Цю пропозицію підтримало 304 нардепи.
Проект закону внесли депутати від Слуги народу, зокрема глава комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, нардепи Роксолана Підласа, Анна Новосад, Віталій Безгін, Олена Шуляк та інші.
Що пропонується
- Законопроектом пропонується виключити з Кримінального кодексу статтю 205 (фіктивне підприємництво), а також підвищити нижню планку притягнення до відповідальності за статтею 212 (ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів) з 1 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян до 3 тисяч.
«Наявність кримінальної відповідальності за фіктивне підприємництво (стаття 205 Кримінального кодексу України) вже давно є одним із способів тиску на бізнес в Україні. Так, окрім самого факту наявності кримінальної відповідальності за вказане діяння, контролюючі органи використовують вироки і матеріали досудового розслідування (протоколи допиту директора суб'єкта підприємницької діяльності) у якості доказової бази під час притягнення до фінансової відповідальності за порушення норм податкового законодавства», — йдеться в пояснювальній записці.
За словами голови Фінкомітету ВР Гетманцева, декриміналізація статті 205 та підвищення нижньої планки притягнення до відповідальності за статтею 212 Кримінального кодексу дозволить прибрати зловживання з боку податківців, «які кошмарять бізнес під виглядом розслідування ст. 205 і ч. 1 ст. 212 Кримінального кодексу».
«Зараз за ст. 212 КК, якщо ви ухилилися на 100 тисяч гривень, то вас ніхто не може притягнути, тому що це та сума, яка не підлягає кримінальній відповідальності, тільки в фінансовому плані ви можете відповідати. Якщо ж ви ухилилися на мільйон гривень, вас притягнуть до відповідальності. Ось ми цю суму (там трохи менше мільйона гривень) пропонуємо збільшити втричі. Тобто фактично цих дрібних ухильників, які ухилилися менше ніж на 100 тисяч доларів, ми пропонуємо переслідувати не в кримінальному порядку, а в фінансово-правовому», — розповів він.