Аргументи експерта
Ключовою подією для гривні найближчим часом стане засідання НБУ 4-5 вересня. На ньому регулятор, згідно з очікуваннями, знизить облікову ставку. На скільки, буде відомо за результатами засідання. Але, як вважає експерт, цього разу НБУ знизить ставку більш рішуче на 1% до рівня 16%, а можливо, і до 15,5%.
Нагадаємо, що на минулому засіданні, в липні, НБУ знизив ставку лише на 0,5%, з 17,5% до 17%. Причин, за яких НБУ може піти на більш рішуче зниження ставки, багато. Найголовніша — це саме зміцнення гривні цьогоріч. І якщо в минулі місяці в країні проходили вибори і відбувався процес лібералізації валютного регулювання, у НБУ був привід для обережної політики. Так само НБУ своєю високою ставкою сприяв високій прибутковості по ОВДП і, відповідно, підвищеному попиту на них.
Читайте також: Уряд буде обговорювати з НБУ зниження кредитних ставок — прем'єр
Зараз вибори в країні вже позаду. Лібералізація валютного регулювання і нововведення у фінансове регулювання, замість ризиків, навпаки, призвели до збільшення припливу капіталу в країну.
Міністерство фінансів успішно розміщувало ОВДП, і до кінця року потреби у великих розміщеннях вже немає, оскільки у нього накопичено достатньо ресурсів для виконання своїх зобов'язань. Станом на 1 серпня на єдиному казначейському рахунку було майже 49 млрд. гривень.
Читайте також: Смолій розповів, чому НБУ не стримував зміцнення гривні в липні
НБУ сам заявляв, що буде знижувати ставку відповідно до економічних умов, і що до кінця 2020 року має намір знизити ставку до 9%.
За словами експерта, зниження ставки НБУ пригальмує зростання курсу гривні, і тренд зростання зміниться бічним трендом, в якому гривня буде перебувати в діапазоні 25-26,5 гривень за долар. Також цьому сприятиме невелике зниження припливу грошей в ОВДП від нерезидентів, оскільки Мінфін вже не буде розміщувати нових великих обсягів облігацій, навіть незважаючи на пікові виплати, у нього вже немає такої необхідності.
Важливо відзначити, що йдеться не про те, що гривня буде падати в ціні. Ідеться про те, що зростання гривні загальмуватися і її курс буде в бічному діапазоні, у межах якого допустимо зниження гривні до рівня 26,5 гривень за долар.
Далі, вже в кінці осені і взимку, за словами експерта, очікуються три дуже важливі, позитивні для гривні події:
- відновлення співпраці України з МВФ.
- підвищення кредитного рейтингу України, в першу чергу агентством Moody«s, чия оцінка зараз найменша серед основних агентств — „Caa1/Ca“, порівняно з „B-“ у S&P і Fitch. Це підвищить привабливість України для іноземного капіталу, зважаючи на те, що інвестиції будуть розглядатися через призму менших ризиків.
- обіцяне новою владою вирішення земельного питання в країні, яке може призвести до ще більшого припливу капіталу в країну в 2020 році порівняно з припливом грошей в ОВДП в 2019 році.
Читайте також: Земельна реформа: які виникнуть ризики для власників, покупців і держави
Всі ці чинники, зазначає експерт, будуть дуже позитивні для гривні і створять умови для її подальшого зміцнення, а для НБУ створять умови для ще більшого пом'якшення своєї політики і зниження ставки та виконання плану з її зниження до 9%, але це буде вже історія на кінець року і на наступний рік. Поки ж, локально, гривні варто зробити паузу у своєму підйомі вгору.
Що стосується зовнішніх чинників, таких як ризики торгової війни США і Китаю, ризики рецесії в Європі і зниження цін на сировинні товари, зокрема і продовольство, то вони, безумовно, важливі і можуть в негативному варіанті призвести до гривні по курсу 27 гривень за долар. Але все ж, підсумував експерт, в поточних умовах внутрішні чинники в Україні наразі значно важливіші.