«Зарплата держслужбовців має бути прозорою та зрозумілою громадськості. А ще, якщо не еквівалентною, то хоча б співставною з тією, що пропонує приватний сектор. Зараз найбільш прозорою на держслужбі є структура оплати праці фахівців з питань реформ», — зауважила Ірина Піонтківська, старший економіст Центру економічної стратегії.
Як демонструє дослідження, серйозною проблемою в системі оплати праці держслужбовцям є значна частина непостійних компонентів оплати – стимулюючі надбавки та премії. Для керівників вона може становити до 48%, а серед всіх держслужбовців – 40%.
В українських реаліях ці доплати залежать значною мірою від прихильності керівництва та наявності фінансових ресурсів у державного органу, аніж від результатів діяльності працівника.
Читайте також: Українські топ-менеджери заробляють у 12 разів більше за своїх підлеглих
Загалом за 2018 рік на стимулюючі надбавки та премії виділили 32% сукупного фонду оплати праці державних службовців (приблизно 9 млрд грн).
Недостатня оплата праці керівникам і значна частка заохочувальних виплат не дозволяють залучити найкращих фахівців з приватного сектору, де посадовий оклад становить до 100% оплати праці.
Читайте також: Топ-30 найдорожчих глав українських компаній. Інфографіка
Крім того, така система зменшує ефективність використання бюджетних коштів на оплату праці.
У системі оплати праці є резерви для того, щоб збільшити вдвічі зарплати керівників у рамках існуючих бюджетних обмежень, кажуть дослідники. Для цього необхідно скасувати стимулюючі надбавки для держслужбовців, зменшити максимальний розмір надбавки за вислугу років з 50% до 30% посадового окладу.
Автори дослідження рекомендують запровадити класифікацію посад державної служби за функціональними напрямками та спрямуванням діяльності згідно з рекомендаціями експертів EU4PAR.
Що відомо
- Найвищі зарплати серед керівників держкомпаній в Україні отримують глави Нафтогазу, Укрзалізниці та Енергоатому.
- Реальна заробітна плата в Україні в липні 2019 року зросла на 9,5% в порівнянні з липнем 2018 року і на 2,4% в порівнянні з червнем 2019 року.
- Середня номінальна заробітна плата штатних працівників в липні 2019 року в порівнянні з червнем 2019 року зросла на 1,7%, в річному вимірі (до липня 2018) — на 19,6%, досягнувши 10971 грн.