На сьогоднішній день левова частка заробітчан виїжджає на роботу в Польщу. Переважно це мешканці західних регіонів України, розміщених навколо Львова, де проживає близько 1 мільйона осіб.
У 2018 році заробітчани відправили додому рекордні 14,4 мільярда доларів за допомогою банківських переказів. Однак через недовіру до місцевих банків вони все частіше інвестують в інші активи — переважно в нерухомість.
У результаті навколо Львова ростуть багатоповерхові житлові комплекси, і забудовники говорять, що трудові мігранти є одними з їхніх найбільших клієнтів.
«Я купив абсолютно нову квартиру в минулому році, заплативши 42 тисячі доларів готівкою», — сказав 27-річний Сергій, перед тим як сісти на автобус, що курсує зі Львова до Варшави.
Інвестиції в нерухомість
Протягом майже трьох років він заробляв 1500 доларів на місяць, готуючи в польському ресторані, — це майже в три рази більше, ніж платять місцеві заклади.
Окрім заробітчан із західної частини країни, все частіше на заробітки за кордон виїжджають жителі східної і південної України.
Глава Fundacja Nasz Wybor, варшавського фонду підтримки українців в Польщі, підтвердив це.
«Відсоток прибуваючих сюди зі східної та південної України збільшився. Раніше це були в основному західні українці. Зазвичай вони ходять туди-сюди (через кордон — ред.) », — сказав він.
На околиці Миколаєва, міста з населенням 14 тис. осіб на заході України, де покоління росли в традиційних одноповерхових будинках, будується безліч нових розкішних об'єктів. Місцевий житель Роман Федоров підрахував, що половина з них фінансується трудовими мігрантами.
«Це Італія… Ця жінка багато років працювала в Італії, щоб утримувати свою сім'ю, а потім вийшла заміж за італійця, і близько п'яти років тому цей будинок почали будувати», — сказав він, вказуючи на веліку віллу з колонами біля входу.
І продовжив: «Цей — будує молода пара, яка працює у Франції. А власники цього будинку заробляють гроші в Чеській Республіці. Ще один он там — вони роками працювали в Росії, але тепер їдуть у Європу на роботу, щоб закінчити будинок. Перший на вулиці побудований за гроші, зароблені в Польщі».
Деякі жителі не хочуть спілкуватися з журналістами, тому що бояться привернути увагу податкової інспекції до своїх закордонних доходам, зазначив він.
Серед переваг роботи за кордоном, — отриманий досвід.
«Досвід має дуже важливий освітній ефект, який підвищує продуктивність працівників, які повертаються», — підкреслив аналітик Investment Capital Ukraine Михайло Демків.
Цю точку зору підтримують і українські робітники.
Повернувшись на околицю Миколаєва, будівельники, найняті для зведення цегляних колон для нового будинку, обмірковують, як повернутися до Польщі. Обидва закінчують будувати нові сімейні будинки.
«Добре, що (трудові мігранти — ред.) повертають ці гроші і будують ці будинки, оскільки це створює робочі місця, але нам платять у кілька разів більше за цю роботу в Польщі», — сказав Роман.
Його колега Ігор, який нещодавно працював на польській вугільній шахті, додав: «Я чекаю нового запрошення знову працювати в Польщі».
Незважаючи на позитивні, є також негативні наслідки робочої міграції- як економічні, так і соціальні — заявило Мінсоцполітики України. Так міністерство посилається на брак робочої сили всередині країни і приплив твердої валюти.
Окрім того, інтеграція з ЄС, включаючи ринок праці, створює тиск на підвищення зарплат, зазначив керуючий партнер Western Ukrainian Management Consulting Андрій Бейзік.