Національний банк України (НБУ) вирішив вивести з обігу монети номіналом 1, 2 і 5 коп., які перестануть бути платіжним засобом з 1 жовтня цього року. НБУ також поступово виведе з обігу монети номіналом 25 коп., а також запровадить монету номіналом 5 грн, замінюючи дрібні гривні на монети. З 25 жовтня нинішнього року НБУ також введе в обіг банкноту нового високого номіналу в 1 тис. грн. Регулятор пояснює відмову від виробництва монет низького номіналу їх високою собівартістю і має намір отримати на цьому економію 90 млн грн на рік.

Читайте також: В Україні вводять банкноту номіналом 1000 гривень

У 2005 році НБУ ввів найвищий номінал у 500 грн. Тоді середньомісячна зарплата становила близько 1 тис. грн. «Зараз для отримання середньомісячної зарплати необхідно вже не менше 20 банкнот», – пояснив необхідність випуску банкноти в 1 тис. грн голова НБУ Яків Смолій.

Разом з тим, 27 січня цього року центральні банки єврозони припинили видавати банкноти високого номіналу  500 євро, вилучаючи їх з обігу. За деякими оцінками, такі банкноти є підгрунтям для розвитку тіньової економіки і ухилення бізнесу від податків, вони слугують інструментом корупції та наркобізнесу, з їх допомогою здійснюється фінансування тероризму. Банкноти в 500 євро почали навіть називати «Бен Ладен». Проте інші експерти вважають, що справжні причини критики грошового знака в 500 євро обумовлені організацією наднаціональними інститутами ЄС кампанії з ліквідації в Європі всього готівкового грошового обігу. Її почали з найбільшої купюри. Світ після фінансової кризи 2008-2009 років увійшов до зони мінімальних, нульових і навіть від'ємних відсоткових ставок, що негативно вплинуло на депозитний портфель банків. При цьому купюра в 500 євро стала оптимальним рішенням для готівкових заощаджень.

В Україні поява банкнот великих номіналів пов'язана зі зниженням купівельної спроможності гривні. НБУ в 2018 році повідомив, що з часів грошової реформи у 1996 році гривня знецінилася в 14 разів. За даними НБУ, найбільше падіння купівельної спроможності гривні довелося на кризові періоди, що супроводжувалися сплесками девальвації та інфляції. В 1996, 1998-2000, 2004 і 2008 роках гривня втратила більшу частину своєї первісної купівельної спроможності.

Читайте також: Без паніки: 3 міфи про нову банкноту 1000 гривень

Зростаюча економіка – основа міцної нацвалюти. Драйвером зростання економіки в Україні може стати малий та середній бізнес. Його розвитку могла б сприяти програма цільового рефінансування НБУ банків для подальшого кредитування підприємств малого і середнього бізнесу під низькі відсоткові ставки. Без пошуку рішень для зростання економіки купівельна спроможність гривні буде продовжувати знижуватися, змушуючи НБУ випускати банкноти ще більшого номіналу, наприклад, в 2 або 5 тис. грн.