Про те, що відбувалося в Україні та світі цього тижня, розповів у своїй колонці на «НВ» спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса. «Мінфін» публікує скорочену версію статті.
Коли інвестувати у розвиненому світі вже нікуди, інвестори та спекулянти починають любити Україну. Порадував фінансистів і Конституційний Суд, який ухвалив рішення залишити у силі дострокові вибори. Це означає, що вибори пройдуть швидко, буде сформовано новий уряд, орієнтований на президента, і всі в єдиному пориві виконають програму МВФ за 4 роки і 12 місяців.
Співпраця з МВФ означатиме, що до кінця року уряд зможе з легкістю вийти на ринок і залучити необхідні для безболісного проходження року пару мільярдів доларів. Втім, з таким настроєм на ринках Мінфін, схоже, міг би зробити це вже прямо зараз. Після розміщення на минулому тижні тривають покупки в українському суверенному сегменті: папери додали на суттєві 2,5−3 пункти, а варанти вже перевалили за 70% від номіналу.
Позитивні новини приходять і з боку європейських торгових майданчиків, на яких торгують газом. Там ціна на головний український фетиш вже опустилася до $120 за тисячу кубометрів. Схоже, ціна наблизилася до свого дна, адже нижня межа можливого падіння — це $110. Після її подолання американцям вже нецікаво тягнути свій газ в Європу через півсвіту. Це радує, у тому числі, і українську гривню, якій завжди краще тоді, коли менеджерам Газпрому гірше.
Цього тижня, хай і без активної участі іноземців на первинному аукціоні з розміщення ОВДП, Нацбанк зміг прикупити ще трохи доларів у резерви. До того ж НБУ здійснив ще одну революцію і прибрав зобов'язання щодо продажу валютної виручки, продовживши йти по шляху валютної лібералізації.
Позитив на світових ринках дивним чином корелює з позитивом українських споживачів. Вони все ще скаржаться на «зубожіння», проте все менш впевнено. Цього тижня зростання ВВП України за перший квартал було переглянуто з 2,2% до 2,5%, а номінальний ВВП взагалі продовжує показувати найвищий рівень зростання в Європі за рахунок збільшення доходів.
Споживчі настрої вийшли на максимальний рівень з 2014 року, і в принципі вже близькі до свого історичного максимуму. Ще й президент посилає меседжі на Заході і всередині країни, від яких у бізнесу може статися інтелектуальний оргазм, тож позитивна картина світу виглядає вже зовсім повною.
Якби в Україні був повноцінний ринок акцій, ми б могли будувати прогнози, коли він досягне історичних максимумів. Однак ні, і цього тижня траплялися дні, коли на біржах не було зафіксовано жодної угоди. Мабуть, у всьому винна спека.