Редакція VoxUkraine проаналізувала дані за 2018 рік: в які країни і на які вакансії їдуть українці, та на яку оплату вони можуть розраховувати. «Мінфін» вибрав ключові тези огляду, що опублікований на «ЕП».

За даними платформи OLX, у 2018 році загальна кількість вакансій за кордоном для українців становила майже 47 тисяч. Загалом пропозиції були відкриті у сімдесяти країнах світу, причому майже 60% з них — у Польщі. На другому місці за кількістю вакансій була Чехія з 12%, а на третьому — Німеччина, у якої 5%.

Закордонних вакансій в 9 разів більше, ніж відповідних резюме. Тож швидко знайти роботу в іншій країні цілком реально.

У кількості вакансій помітна сезонність: найбільше їх навесні та влітку, найменше — взимку. Можна припустити, що це пов'язано із роботами на будівництві та у сільському господарстві. Пік росту — 43% припав на березень 2018 року. Найбільший спад був зафіксований у грудні минулого року.

Які спеціалісти потрібні

Найбільше запитів на робочі професії: пакувальників, будівельників, водіїв та електриків. Тож більше шансів влаштуватися на ті вакансії, які не вимагають вищої освіти або знання мов.

Порівняння зарплат для трудових мігрантів у різних країнах

Найнижчі заробітні плати у 2018 році пропонували у Болгарії, Угорщині та Польщі. А найвищі — у Німеччині, Ізраїлі та Швеції. Розглядалися медіанні зарплати за країнами з найбільшою кількістю вакансій.

Польща пропонує найбільшу кількість вакансій, але середня зарплата тут одна з найнижчих — 24 024 грн. У Польщі половина зарплат нижча за 22 тис грн, цей показник гірший лише для Угорщини — 18 тис грн. Найкращими за показниками середньої та медіанної заробітних плат є Канада, Ізраїль та Німеччина.

Однак це дані порталу OLX. Вакансії з інших джерел можуть відрізнятися як за рівнем заробітних плат, так і за структурою попиту на робочу силу.

Зарплати в Україні

У вересні 2018 року середня зарплата за кордоном становила 30 056 грн, а в Україні — 9 660 грн. Для України бралися до уваги усі вакансії, для інших країн — переважно робітничі.

Середня зарплата в Україні постійно зростає, однак вона ще дуже далека від закордонних пропозицій. Різниця менша для максимальних заробітних плат та вища для мінімальних. Це значить, що українці, які заробляють значно більше середнього в Україні, не зможуть суттєво підвищити свої доходи, працюючи в інших країнах.

Аналіз витрат

Необхідно порівнювати не лише заробітну плату, а й вартість життя в Україні та за кордоном. І якщо подивитися на дані у таблиці, цікавими для трудової еміграції можуть бути Німеччина та Ізраїль.