Рекомендації правлінню НБУ
- Під час реалізації Стратегії розвитку держбанків враховувати ймовірність їх одночасної переорієнтації на споживче кредитування, що може мати негативні системні ефекти.
- Переглянути в перспективі орієнтир частки ОВДП у структурі активів з 25% (згідно з принципами стратегічного реформування державного банківського сектора) в бік зниження.
- Збільшити рівень спеціалізації банків з державною часткою для зниження присутності на однакових або суміжних сегментах ринку.
- Оновити основи стратегічного реформування державного банківського сектора з урахуванням цілей і завдань, які будуть виконувати банки з державною часткою, що дасть змогу істотно підвищити ефективність розроблення стратегій діяльності банків.
- Інтенсифікувати роботу з реструктуризації NPL, які знаходяться на балансах банків з державною часткою, і поліпшити бізнес-клімат з метою розширення потенційного спектра кредитних стратегій держбанків на корпоративному ринку.
- Продовжити роботу з розвитку ринку капіталів і інструментарію синдикованого кредитування держбанків з метою диверсифікації портфеля державних банків, що дозволяє знизити ризики «великих кредитів».
- Спростити доступ фізичних осіб до операцій з ОВДП.
Рекомендації уряду
- Під час прийняття рішень щодо монетарної політики враховувати недосконалість монетарного трансмісійного механізму, пов'язану зі значною часткою держбанків в банківській системі України.
- В процесі макроекономічного моделювання і прогнозування враховувати дію ефекту витіснення, що пов'язано зі значною часткою ОВДП в активах державних банків.
- Брати до уваги ймовірність погіршення стану кредитоспроможності позичальників у середньостроковій перспективі внаслідок одночасної концентрації активності держбанків на сегменті роздрібного кредитування.