Основна причина — вдале з точки зору обсягів розміщення ОВДП Міністерством фінансів у вівторок (залучено до бюджету в гривневому еквіваленті 12,5 млрд гривень, з яких понад 80% в гривні).
Це виявилося досить несподівано як для спостерігачів (ми і самі прогнозували розміщення на 3-4 млрд гривень), так і для самого фінансового ринку та призведе до необхідності у частині іноземних покупців облігацій продавати валюту (сьогодні день розрахунку за ці папери). Обсяги купівлі ОВДП в цей раз істотні — тому зростання пропозиції валюти на торгах може ситуативно зміцнити гривню, а Нацбанку дасть можливість поповнити ЗВР.
Крім цього, сьогодні ще клієнти, які з тих чи інших причин не встигли вчасно розрахуватися з бюджетом також будуть активно продавати валюту, щоб закрити борги перед державою. Перспектива значних штрафів та пені за прострочення податкових зобов'язань різко активізує це бажання у компаній. Це також спрацює на нацвалюту.
Проти гривні працює:
1) зростання обсягів скупки валюти у імпортерів (вони викуповують майже весь приріст пропозиції);
2) зростання котирувань готівкового ринку (тут посилюється спекулятивна складова переливів валюти з безготівкового ринку на готівковий через операції по валютній позиції банків);
3) зростання ліквідності в системі на 3,1 млрд гривень -до 58,9 млрд станом на ранок середи. Правда — частина цих ресурсів сьогодні піде з ринку на оплату куплених ОВДП, але і у спекулянтів залишиться пристойний ресурс для розкачки курсу;
4) психологічний фактор росту долара майже на 1 гривню при продажу за останній тиждень. Експортери щодня притримують валюту, чекаючи оптимально високих котирувань і тільки потім продають основні обсяги. Це грає «на підвищення» курсу і створює нездоровий ажіотаж по скупці валюти з психологією — купити сьогодні, тому що завтра буде дорожче.
Незважаючи на те, що ринок залишиться повністю залежним від курсових завдань і ситуативних розкладів великих гравців — «Мінфин» очікує деяке зниження котирувань міжбанку за рахунок валютних вливань іноземців на ринок для забезпечення оплати куплених облігацій.
Ми прогнозуємо коридор по долару на сьогодні в межах 27,10-27,30 гривень з максимально можливим виходом НБУ на торги зі скупкою надлишку валюти (як мінімум в межах його стандартних 15 млн доларів) в «анонімному» форматі через Matching. Спекулянти сьогодні працюватимуть в режимі «в дві сторони».
Котирування готівкового валютного ринку:
На готівковому ринку фінансисти продовжують поступово задирати котирування, але сьогодні будуть дуже уважно стежити за ситуацією та поведінкою міжбанку.
Курс долара в банках на 10 ранку: прийом 27,05- 27,25 і продаж 27,28-27,55 гривень.
В обмінниках фінкомпаній: купівля 27,20-27,30 гривень та продаж 27,34-27,40 гривень.
Слідкуйте за цікавими і ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в Telegram