За його словами, одне з пояснень — надлишкова пропозиція валюти на готівковому ринку на тлі стабільних валютних надходжень експортерів.

«Населення купило багато валюти в попередні місяці і зараз, в основному, продає. Коли готівковий курс нижче міжбанку, це створює додаткову пропозицію на ринку. Можна сказати, що його обсяг невеликий, але в місяці, коли населення продає банкам по 150-200 мільйонів доларів, він також має вплив», — зазначив Чурій.

Ще один фактор зміцнення гривні — активна купівля нерезидентами облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), які розміщувало Міністерство фінансів.

«У ОВДП зайшли відносно невеликі суми — близько 300 мільйонів доларів за місяць, але вони також мали вплив», — підкреслив заступник голови НБУ.

За словами Чурія, також важливий психологічний фактор, курсові очікування. Якщо бізнес очікує сезонне зміцнення гривні навесні, то починає продавати валюту вже зараз.

«Ми також бачимо, що зараз трохи знизилися обсяги імпорту. Рітейлери кажуть, що у них продажу менше, ніж вони очікували», — додав Чурій.

Набрання чинності закону «Про валюту і валютні операції» і запуск нової ліберальної системи валютного регулювання можуть частково підкоригувати тенденції на валютному ринку.

«З більш ніж 20 обмежень, які ми зняли на валютному ринку, ЗМІ вихопили тільки найпростіші норми. Насправді там є набагато глибші речі. Наприклад, тепер можна достроково погашати кредити нерезидентам. Це може згенерувати ситуативний додатковий попит на валюту зараз, але зняти тиск в перспективі», — сказав Чурій.

У той же час, за словами Чурія, за останній рік валютний ринок став більш зрілим — населення і бізнес поступово звикають до гнучкого курсоутворення і не панікують через помірні коливання, так як розуміють, що курс гривні може як послаблюватися, так і зміцнюватися в різні періоди часу.

Що відбувається на валютному ринку

Як писав «Мінфін», з локального піку, коли курс досягав 28,3-28,4, національна валюта минулого тижня зміцнилася майже на 1,5 гривні.

Тільки за 4-8 лютого безготівковий долар при продажу на торгах впав на 33 копійки — з 27,45/27,50 до 27,12/27,17 гривень. На готівковому ринку курс продажу знизився до 27,10-27,20 гривень.

Зміцнення гривні в кінці зими відбувається другий рік поспіль. Одна з причин в тому, що іноземні інвестори купують українські державні облігації сотні мільйонів доларів. Так сталося і в цьому році.

Нерезидентів приваблює висока прибутковість держпаперів. Наприклад, 29 січня і 5 лютого Міністерство фінансів залучило до бюджету понад 24,7 млрд гривень. Воно розмістило бонди під 17,25% -19,5% у гривні, 6,25% -7,25% в доларі і під 4,5% в євро.