В принципі, онлайн-обмін валюти складно назвати новинкою. Ще до націоналізації найбільший банк України — Приватбанк — дозволяв своїм клієнтам торгувати валютою в Приват24. Але перейшовши під контроль держави, банк був змушений «привести операції у відповідність до чинного законодавства». Ця функція довгий час перебувала на «технічних роботах» з обмеженим функціоналом: клієнти могли тільки продавати валюту, і то лише в години роботи міжбанківського ринку.

Але з 7 лютого всі українські фінустанови можуть абсолютно легально цілодобово обмінювати клієнтам валюту через дистанційні канали. Деякі банки вже почали це робити.

«Мінфін» вирішив протестувати три онлайн-обмінники — у Приватбанку, monobank та Альфа-Банку. Дві фінустанови пройшли тест «на відмінно», а ось одна — сильно здивувала.

Приватбанк

Під рукою у «Мінфіну» виявився смартфон з додатком Приват24 та дві гривневі карти — Універсальна та «Для виплат». З них можна купити валюту, але щоб її десь зберігати, знадобилася ще карта в доларах або євро. Благо, держбанк дозволяє оперативно оформити інтернет-карту. По суті, це повноцінний «пластик», яким можна розраховуватися у всесвітній павутині. З тією лише різницею, що зняти з неї гроші не вийде. Для цього доведеться замовити собі пластикову карту. У будь-якому випадку, інтернет-карта не завадить.

Відкрити таку карту легко. У мобільному додатку необхідно знайти «Меню карт», і далі натискаємо на «Замовити інтернет-карту».


Далі обрати необхідну платіжну систему (Visa або MasterCard), валюту, ввести пароль, і карта стане доступною майже миттєво.

Є кілька варіантів, як «завести» валюту на карту.

Перший: у стартовому меню натискаємо на інтернет-карту та натискаємо «поповнити». Цей спосіб незручний тим, що мобільний додаток не покаже курс, за яким буде відбуватися конвертація.

Тому краще скористатися другою опцією. У додатку знаходимо «Обмін валют».

Додаток покаже курси для євро і долара. Після цього необхідно просто обрати відповідну опцію. «Мінфін» вирішив купити $10 за курсом 27,100 грн/$.


Потім потрібно тільки вказати суму, гривневу карту, з якої буде проходити обмін, і «пластик» для зарахування валюти.

Менше ніж за хвилину долари «Мінфіну» зайшли на інтернет карту. Євро також вдалося купити. Приватбанк не зняв ніяких комісій. Конвертація пройшла без додаткових платежів за банківським курсом.

Більше того, таким же способом держбанк дозволяє обмінювати іноземні валюти. Наприклад, за $9,27 «Мінфіну» вдалося купити €8.

Редакція також спробувала купити валюту за рахунок гривневого кредитного ліміту на карті Універсальна. Операція пройшла успішно. Однак при цьому держбанк додатково списав 4% за грошовий переказ в рахунок кредитних коштів. Тобто з 10 куплених доларів довелося віддати банку 10,8 грн.

«Мінфін» випробував і купівлю валюти через веб-версію інтернет-банкінгу Приватбанку. Працює все так само.

Що стосується обмежень, фізособа на добу може купити валюту на 150 000 грн максимум. Цей ліміт встановив НБУ. На продаж валюти онлайн обмеження не встановлені.

Як купити валюту в monobank

В monobank у «Мінфіну» також була оформлена тільки гривнева карта. Тому ми пішли тим самим шляхом, що і в Приватбанку.

Якщо оцінювати кількість кліків, в monobank відкрити валютну інтернет-карту — простіше. Тут досить зайти в меню карт і пересунути «Активувати» в праву сторону. Після цього mono миттєво створить нову валютну карту.

Далі все також просто. Обираємо, наприклад, доларовий пластик, і натискаємо «Поповнити свою карту». Mono надасть кілька опцій: поповнення зі своєї іншої карти, за допомогою готівки або переказ SWIFT.

«Мінфін» обрав поповнення зі своєї гривневою карти і купив $10 за курсом 27,04 грн/$.

Також «Мінфіну» вдалося обміняти долари на євро. Мінімальна сума обміну в mono обмежена $10 або €10.

Monobank також дозволяє купити валюту за рахунок кредитних грошей. Але за це доведеться заплатити 4% комісії.

Що стосується валютних курсів, вони трохи вигідніші, ніж в держбанку. Так, на 7 лютого курс долара в monobank — 26,85/27,04 грн, а євро — 30,45/30,85 грн. У Приватбанку долар був по 26,80/27,10, грн, а євровалюта — 30,35/30,96 грн.

Обмеження все ті ж: максимум можна купити 150 000 грн в день. Продаж — не обмежений.

Як купити валюту в Альфа-Банку

Альфа-Банк також підготувався до 7 лютого і вже дозволив купувати і продавати валюту через дистанційні канали. Але «Мінфіну» не вдалося протестувати цю опцію. У нас була тільки кредитна карта Альфа-Банку і не було валютного пластику. 

У мобільному додатку неможливо оформити інтернет-карту, навіть в гривні. Це нас здивувало, тому за роз'ясненнями звернулися в підтримку прямо в мобільному додатку.

Співробітник контакт-центру повідомив, що для оформлення валютної карти потрібно взяти паспорт, ідентифікаційний код, і прийти до відділення. А ось з інтернет-картою сталася затримка. Оператор підтвердив, що подібної послуги в банку немає.

У підтримці також повідомили, що валюту не можна купувати за рахунок кредитного ліміту. Більш того, мобільний додаток Альфа-Банку навіть не дозволив «Мінфіну» купити валюту з кредитної картки, на якій були особисті гроші. Як пояснили в контакт-центрі, фінустанова проводить обмін тільки з дебетових карт.

Курси у Альфа-Банку були наступні: долар по 26,85/27,15 грн, а євро — 30,40/31,00 грн. Відносно комісій, в підтримці стверджують, що їх немає. «Мінфіну» не вдалося перевірити це.

Уточнення: Як повідомили «Мінфіну» в прес-службі Альфа-Банку після публікації статті, за наявності дебетової гривневої і валютної карт або поточних рахунків в гривні або клієнти можуть без будь-яких перешкод провести обмін валют і в мобільному додатку, і в інтернет-банкінгу.

У банку також пообіцяли, що найближчим часом запровадять можливість повноцінного онлайн-випуску карт.

Олекса Рябуха