Коротко про суть закону
- Кредитор і боржник можуть домовитися про зміну умов кредитування, і поручитель нестиме відповідальність за повернення тієї суми, про яку йшлося раніше.
- Претензії до поручителя можна пред'являти протягом 3 років, а не 6 місяців, як раніше. У разі змінюваної процентної ставки кредитор повідомить про її зміну постфактум.
- Ці зміни вводяться відсьогодні і стосуються не лише нових, а й укладених раніше договорів.
Основні нововведення
- Ліквідація солідарного боржника-юрособи або смерть людини не припиняє обов'язок решти боржників перед кредитором і не змінює обсягу й умов виконання.
- Якщо боржник і кредитор домовилися про збільшення зобов'язання, а поручитель на це не погоджувався, порука не припиняється. Поручитель нестиме відповідальність за ту суму, на яку надавав гарантії.
- Закон у шість разів продовжує термін, протягом якого кредитор зможе пред'явити вимогу до поручителя. Тепер це не 6 місяців, а 3 роки. Якщо зобов'язання виконуються частинами, термін поручительства розраховується окремо по кожній частині.
- Позичальник може погасити заборгованість за 30 днів без підвищення процентної ставки.
Оформити кредит у банку
- Спадкоємець, який прийняв спадщину із заставленим майном або майном, яке потрібно реєструвати, зобов'язаний отримати свідоцтво про право на спадщину та повідомити про це кредитора.
- Заставне майно будуть звільняти від обмежень у використанні протягом 14 днів.
- Якщо заставне майно реконструювали — новостворене вважається предметом іпотеки.
- При перереєстрації машини перевірятимуть, чи не є вона заставною.
- Переселенці зможуть внести зміни в договори застави на підконтрольній території.
- Закон застосовується не тільки до відносин, які виникли до введення його в дію, але й до тих, які виникли до цього і продовжують існувати досі. Закон не матиме зворотної сили тільки в частині позасудового врегулювання.
Нагадаємо, Верховна рада ухвалила внесення змін до закону про відновлення кредитування 3 липня 2018 року. Його офіційно опублікували в листопаді 2018 року.