Із чим пов'язаний оптимізм
Високі темпи зростання економічної активності очікуються насамперед завдяки позитивним прогнозам щодо збільшення загальних обсягів реалізації продукції власного виробництва, інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар.
Чого очікують бізнесмени від 2019 року
-
Пожвавлення ділової активності. Найбільш оптимістично налаштовані підприємства переробної промисловості.
-
Збільшення обсягів власного виробництва товарів і послуг в Україні протягом 2019 року. Третина респондентів очікує, що обсяги виробництва зростатимуть, а кожне друге підприємство вважає, що вони принаймні залишаться на поточному рівні.
-
Зростання загальних обсягів реалізації продукції і поліпшення фінансово-економічного стану прогнозують респонденти всіх видів економічної діяльності, крім підприємств енерго- та водопостачання. Найвищі очікування — у підприємств торгівлі та переробної промисловості.
-
Збільшення штату. Бізнес, за винятком підприємств енерго- та водопостачання і сільського господарства, також очікує збільшення кількості своїх працівників. Найбільшу потребу у створенні нових робочих місць відчувають компанії з Львівської та Тернопільської областей.
- Залучення банківських кредитів. Як наслідок позитивних прогнозів щодо обсягів виробництва збільшується потреба підприємств у позикових коштах. Значна частка респондентів планує залучення нових банківських кредитів найближчим часом для фінансування своєї діяльності. Як і раніше, компанії, які планують брати банківські кредити, віддають перевагу національній валюті. За оцінками бізнесу, стримуючими факторами для залучення нових кредитів залишаються високі ставки, надмірні вимоги до застави та занадто складні процедури оформлення документів. Окрім того, збільшення інвестиційних видатків, на яке очікують підприємства, бізнес планує профінансувати за рахунок більш активного залучення іноземних інвестицій.
- Зростання споживчих цін. Очікування бізнесу щодо цього дещо посилилися — 9,5% (у минулому кварталі - 8,9%). Основним фактором впливу на зростання цін залишається курс гривні до іноземних валют — так вважають 79,3% опитаних. Водночас очікування щодо впливу курсового фактору на інфляцію дещо послабилися порівняно з попереднім опитуванням. Істотний вплив на динаміку цін, як вважають підприємства, будуть також здійснювати зростаючі витрати на виробництво в результаті насамперед підвищення заробітних плат.