Гривня дешевшала незважаючи на те, що коррахунки банків поступово знижувалися до дуже низької позначки в 30,3 млрд гривень. Зазвичай такий дефіцит гривні призводить до ефекту зміцнення нацвалюти, але в нашому випадку цього не сталося.
Зате 11 січня гривня почала активно відвойовувати втрачені позиції і тиждень завершився котируваннями 28,04/28,08. При тому, що ліквідність в банківській системі зросла відразу на величезну суму в 21,3 млрд гривень до 51,6 млрд. Хоча стандартна реакція валютного ринку при такому вливанні гривневих ресурсів була б якраз в сторону зростання котирувань.
Казначеї довго ламали голову над причинами того, що відбувається і знайши два пояснення:
1) на початку тижня держбанки скуповували валюту для Міністерства фінансів перед великими виплатами зовнішніх боргів країни (близько $ 1,2 млрд), які будуть в лютому. Це на тлі низьких залишків на коррахунках призвело до зростання попиту на валюту і задиранню котирувань вгору при розгулі спекулянтів;
2) в банківську систему повернулись кошти бюджетів усіх рівнів, які під час новорічного періоду знаходились на рахунках Держказначейства.
Ми вважаємо цю версію подій на міжбанку найправильнішою. Надто вже активними були операції зі скупки валюти в перші дні тижня та масштабними вливання в банківську систему гривні до п'ятниці.
Нестандартно поводився і сам Нацбанк. У вівторок він продав до $20 млн за 28,05 гривень в «анонімному» форматі, щоб хоч якось стримати зростання курсу. Зате в п'ятницю відкупив близько $10-15 млн, але вже за 28,12 гривень — тобто собі «в мінус ». Зазвичай регулятор так не робить і намагається завжди залишатися в прибутках.
Незважаючи на досить оптимістичний для гривні розворот ринку в п'ятницю — в цілому за тиждень курс долара виріс при продажі на 18 копійок — з 27,85/27,90 гривень до 28,04/28,08 і говорити про остаточне проясненні ситуації після таких «загадок» міжбанку поки рано.
Чого очікувати від валютного ринку найближчими днями
Головними драйверами за курсом на торгах в цей період будуть:
1. Початок періоду бюджетних платежів у клієнтів і їх господарська діяльність. До кінця другої декади місяця не так вже й багато часу. І 18-го січня фактично останній день сплати більшості податків (19 та 20 січня цього року припадають на вихідні). Це активізує продажі валюти під погашення бюджетних зобов'язань бізнесу.
Крім цього, компанії будуть закривати свої поточні виробничі потреби і проводити авансові виплати персоналу за першу половину січня. Це збільшує потребу в гривні і стимулює ними продаж валюти.
Не варто також забувати про те, що йде активний період підготовки аграрного сектора до весняних польових робіт і це вимагає істотних гривневих витрат. Сільгоспвиробники будуть охочіше розлучатися зі своїми валютними запасами для їх покриття. Це також додасть пропозиції валюти на ринку.
Але зростуть і потреби у валюті з боку імпортерів. В першу чергу — імпортерів енергоносіїв. «Пальне» потрібне як для опалювального сезону (він у розпалі), так і для забезпечення паливом тих же аграріїв. Тому попит і пропозиція валюти активізуються, а обсяги операцій на міжбанку збільшаться;
2. Дії та інтереси найбільших клієнтів банків і їх курсові завдання. Повернення в банківську систему в кінці минулого тижня колосальних коштів з рахунків Держказначейства додасть ресурсів як самим клієнтам і банкам, які їх обслуговують, так і спекулянтам. Це посилить гривневий навіс на валютному міжбанку і буде провокувати при першій же можливості розкачку курсу любителями заробити на цьому, що спрацює проти нацвалюти;
3. Ситуація на готівковому ринку. У цей період готівковий ринок залишиться більше заручником поведінки безготівкового долара на міжбанку, ніж самостійним гравцем. Власники обмінників будуть змушені постійно озиратися на ситуацію на міжбанку і коригувати свої цінники в залежності від того, що відбувається на торгах;
4. Перекоси попиту і пропозиції на міжбанку через вихідний в США 21 січня — День Мартіна Лютера Кінга. Частина клієнтів не захоче купувати валюту в цю п'ятницю, побоюючись «зависання» коштів і товарів на три дні і перенесе свої заявки на покупку валюти або на четвер, або вже на наступний вівторок. Крім цього, валютна виручка за робочий в Україні (і святковий в Америці) понеділок 21 січня буде зарахована тільки вівторком, що збільшить обов'язкові продажі 22-го числа. Всі ці моменти позначаться на співвідношенні попиту та пропозиції і істотно вплинуть на поведінку учасників торгів, а відповідно — на курс;
5. Поведінка Нацбанку. НБУ доведеться постійно бути присутнім на міжбанку з метою згладжування ситуативних перекосів попиту і пропозиції. Від оперативності регулятора в частині виходу на торги з інтервенціями буде залежати розмір курсових щоденних коливань.
Прогноз готівкового і міжбанківського курсів на період з 14 до 18 січня:
На цьому тижні немає чіткої переваги тих чи інших факторів на міжбанку. Надто вже багато різнопланових ввідних впливатиме на курсовий тренд. Тому значно зросте залежність міжбанку від ситуативних завдань найбільших гравців ринку і своєчасних дій Нацбанку.
Незважаючи на потенційне зростання обсягів продажу валюти в період бюджетних платежів у клієнтів, «Мінфін» не очікує її особливих надлишків на торгах. Збільшення клієнтського попиту буде поглинати основний обсяг пропозиції. НБУ намагатиметься поповнювати свої резерви, використовуючи «анонімний» формат через Matching. Але особливого приросту ЗВР на цьому тижні від таких інтервенцій регулятора чекати не варто. За нашими розрахунками — максимальний надлишок валюти за тиждень не перевищить $30-50 млн, решту «з'їсть» сам ринок.
На готівковому валютному ринку обмінники продовжать працювати в режимі «з обороту» і орієнтуватися на реальний попит і пропозицію з боку населення. Але вплив на цінники обмінників ситуації з безготівковим доларом на торгах — зросте. Спред за доларом в обмінних пунктах фінкомпаній буде на рівні 15-20 копійок, а в банках — в межах 25-35 копійок.
Ми прогнозуємо загальний коридор по долару на 14-18 січня в обмінниках фінансових компаній в межах 27,85-28,25 гривень і в банках 27,80-28,30.
На міжбанку. Головну небезпеку для нацвалюти на цьому тижні ми бачимо в активних діях спекулянтів після виходу в банківську систему значних гривневих ресурсів минулої п'ятниці. Також є ризик несвоєчасної реакції Нацбанку в разі ситуативних перекосів попиту і пропозиції.
При оперативній реакції регулятора на те, що відбувається на торгах (особливо в понеділок, вівторок і четвер), «Мінфін» прогнозує коридор по долару на міжбанку в період з 14 по 18 січня в межах 27,90-28,20 гривень за долар. При запізненні Нацбанку з реакцією на можливі перевищення попиту над пропозицією котирування міжбанку в цей період можуть досягти рівнів 28,00 -28,30 гривень за долар.
Обсяги щоденних операцій на торгах складуть:
У понеділок — середу (14-16 січня) — поступове зростання щоденних обсягів операцій та активності міжбанку в межах до $390-430 млн при укладанні до 500-580 угод;
У четвер (17 січня) — максимальний обсяг операцій на тижні (в межах до $440-480 млн при укладанні до 620-640 угод) як за рахунок ефекту днів бюджетних проплат у клієнтів (збільшить пропозицію валюти для фінансування гривневих податкових розрахунків), так і поспіху тих покупців-імпортерів, хто хоче встигнути закрити свої контракти ще перед американським вихідним понеділком (додасть попиту на валюту з боку таких компаній).
У п'ятницю (18 січня) — зниження активності на торгах як за рахунок ефекту закінчення тижня, так і за рахунок того, що багато покупців на захочуть «зависнути» зі своїми угодами в доларі на три дні, а відразу їх перенесуть на наступний вівторок. Адже понеділок — вихідний в США і торги по долару будуть проходити ТОМом, що не завжди зручно українським компаніям. Тому обсяги операцій скоротяться і становитимуть до $360-380 млн при укладанні до 430-510 угод.