Зріст котирувань останніх днів порядком налякав покупців і вони все більше гарячково скуповують валюту, а ось продавці стають все більш амбітними і «жадібними» по курсу. Експортери та спекулянти відчули можливість істотно додатково заробити на курсових гойдалках і щосили включилися в гру «на підвищення». Вчорашній невихід НБУ з продажем долара під час зростання котирувань їх ще більше розпалив і переконав в верогідності подальшого збільшення курсу.
У ажіотаж по скупці валюти все більше втягується і готівковий ринок, який піднімає ціни в обмінниках на новинах з міжбанку, чим ще більше провокує населення на скупку валюти.
Психологія наших людей при такій поведінці ринку — «купити сьогодні, бо завтра може бути дорожче ...», в той час як більшість громадян Європи і США при подібних подіях продає валюту для того, щоб зафіксувати свій курсовий виграш і це збиває ажіотаж. У нас логіка інша і цією різницею в ментальності дуже активно користуються місцеві спекулянти, знаючи про феномен збільшення обсягів скупки валюти населенням при зростанні курсу і розхитуючи ринок.
Тренд на подорожчання долара сьогодні забезпечить зростання попиту з боку великих імпортерів («дочки» іноземців завершили купівлю валюти для репатріації дивидендів), які на побоюваннях подальшого подорожчання валюти будуть активно закривати свої контракти. А от пропозиція буде мізерною.
Експортери будуть продавати валюту лише в обсягах обов'язкових продажів. Усе інше, користуючись девальваційними настроями ринку — тільки «задорого». Як і вчора — спекулянти свого не упустять і спрацюють як в форматі «в дві сторони», так і «на підвищення».
Союзниками гривні залишаються низька ліквідність в банківській системі (коррахунки банків впали до рекордно низького рівня в 30,3 млрд гривень) і можливі виходи НБУ з інтервенціями з продажу долара, якщо курс вже зовсім непристойно піде вгору на фоні заяв чиновників Нацбанку і уряду про «перемоги» на фінансовому ринку і в економіці за 2018 рік.
На 10 січня ми очікуємо обсяг операцій на торгах до 480 млн доларів при укладенні до 560 угод і новий ціновий коридор по долару — в межах 28,20-28,35 гривень із збереженням залежності тренда по курсу протягом дня від дій найбільших гравців і Нацбанку .
Котирування готівкового валютного ринку:
Курс долара в банках на 10 ранку: прийом 27,70- 28,21 і продаж 28,25-28,45 гривень.
В обмінниках фінкомпаній: купівля 28,10-28,20 гривень та продаж 28,25-28,33 гривень.
Про тенденції на торгах за 9 січня можна прочитати тут.
Моніторинг настроїв валютного ринку:
Настрої респондентів щодо перспектив гривні на 10 січня продовжують погіршуватися і ми знову змінимо шкалу опитування в сторону збільшення котирувань з завтрашнього дня.
За офіційним курсом — 47% респондентів ще вірить в те, що долар буде нижче 28,00 гривень. Але вже 54% — впевнені в його закріпленні вище 28,01 гривень на довгий період.
За міжбанківським — ситуація фактично така ж сама. 46% опитаних вважає, що долар буде нижче 28,01 гривень. 54% — вже впевнені в тому, що курс міжбанку надовго закріпився понад рівня в 28,01 гривень.
Слідкуйте за цікавими і ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в Telegram