Тренд на зростання долара останніх днів та зліт котирувань у вівторок вище психологічного рівня в 28 гривень навіть на фоні позитивного розкладу для гривні (низькі коррахунки банків і тільки входження клієнтів в робочий ритм після новорічних свят) — поганий дзвіночок.
Репатріація дивідендів «дочками» нерезидентів і активність великих покупців — імпортерів енергоносіїв, продуктових мереж та продавців гаджетів — у значній мірі знекровили валютний ринок 8 січня.
Не можна сказати, що учасники торгів налаштовані на серйозну девальвацію, але й оптимістів по гривні істотно поменшало.
Тому сьогодні на торгах настає «момент істини». Або курс остаточно закріплюється вище рівня в 28 гривень і триває зростання долара з метою в 28,20-28,35 гривень найближчим часом, або — за рахунок збільшення обов'язкових продажів (відразу за 7 та 8 січня) і можливо за допомогою інтервенцій НБУ — курс знову заганяють нижче порога в 28 гривень і поступово стабілізують його нижче цієї позначки.
Багато чого буде залежати і від поведінки готівкового валютного ринку, де котирування зреагували на вчорашнє зростання міжбанку, але «без фанатизму». Особливого розриву між курсами безготівкового та готівкового долара поки не спостерігається, що скорочує загрозу спекулятивних переливів з одного сегмента валютного ринку на інший. Поки цінники обмінників не є «драйверами» зростання котирувань на торгах, а скоріше — залишаються заручниками його поведінки.
Хоч як би там не розгорнулися події сьогодняшнього дня — спекулянти свого не упустять і будуть працювати як мінімум у форматі «в дві сторони», уважно спостерігаючи за співвідношенням попиту та пропозиції. Якщо ці перекоси будуть значними — можна з високою часткою ймовірності говорити про зростання спекулятивного тиску на курс. Тим більше, що після новорічного затишшя більшість компаній ще вчора закрили свої короткострокові гривневі депозити і у них є ресурси для активної роботи на міжбанку.
Допоможе гривні необхідність фінансування значних господарських витрат у клієнтів в цей період (оренда, авансові платежі за сировину і матеріали, а також виплати персоналу за підсумками року), що змусить експортерів бути більш щедрими при продажу валюти.
На 9 січня ми очікуємо зростання статистики торгів в межах обсягів до 480 млн доларів при укладанні до 560 угод і досить широкий коридор по долару протягом дня — в межах 27,80-28,15 гривень із збереженням залежності тренда по курсу від дій найбільших гравців.
При ситуативному перевищенні котирувань в 28,15 гривень за долар ми не виключаємо чергового виходу НБУ з продажем валюти, щоб збити ажіотаж.
У той же самий час і у разі ситуативного надлишку пропозиції за рахунок дводенних обов'язкових продажів та падіння котирувань нижче 27,90 гривень за долар — ми побачимо регулятор зі скупкою валюти в менш публічних форматах — інтервенціях за єдиним курсом або через запит кращої ціни.
Котирування готівкового валютного ринку:
Курс долара в банках на 10 ранку: прийом 27,70- 28,00 і продаж 28,10-28,30 гривень.
В обмінниках фінкомпаній: купівля 27,90-28,04 гривень та продаж 28,10-28,25 гривень.
Про тенденції на торгах за 8 січня можна прочитати тут.
Моніторинг настроїв валютного ринку:
Настрої респондентів щодо перспектив гривні на 9 січня продовжують погіршуватися і ми змінили шкалу опитування в сторону збільшення котирувань з завтрашнього дня.
За офіційним курсом — 30% респондентів все ще вірить в те, що долар буде нижче 27,50 гривень. Але вже 70% — впевнені в його закріпленні вище 27,51 гривень на довгий період.
За міжбанківським — ситуація з оптимізмом для гривні ще гірше. Тільки 26% (вчора таких було 49%) опитаних вважає, що долар буде нижче 27,50 гривень. 74% — вже впевнені в тому, що курс міжбанку надовго закріпився понад рівня в 27,51 гривень.
Слідкуйте за цікавими і ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в Telegram