7 лютого 2019 року набере чинності довгоочікуваний «Закон про валюту», який замінить діючий Декрет Кабміну від 1993 року. Після цього українцям більше не потрібно буде ходити в обмінники або відділення банків, щоб купити долари та євро. Обміняти валюту можна буде в інтернет-банкінгу або мобільному додатку. Всього за день можна буде купити ВКВ на суму еквівалентну 150 тис. гривень.

Необхідність таких послаблень назріла давно. Обмеження валютних операцій онлайн виглядало логічно в ситуації, коли гривня падала, населення гарячково скуповувало долари і євро, а НБУ побоювався безконтрольного відтоку валюти з країни. Тепер ситуація порівняно стабільна. За даними НБУ, за 11 місяців цього року українці продали готівкової валюти на $1,59 млрд. більше, ніж купили.

Читайте також: Схеми виведення грошей за кордон: чому валютний контроль не спрацював.

Без приводів для занепокоєння

Нову можливість точно оцінять клієнти, які вже користуються банківськими послугами дистанційно. З кожним днем ​​таких стає все більше. Цікава вона і тим, хто використовує накопичувальні програми страхування життя. «У майбутньому цей ринок буде активно розвиватися і завойовувати свою нішу» — прогнозує начальник управління продажів преміальним і VIP-клієнтам ПУМБ Олександр Репях. Послуга обміну онлайн в першу чергу торкнеться найбільш ходових валют — долар США та євро.

Банкіри вважають, що можливість покупки валюти онлайн не стане стимулом ні для зростання обсягів валютообмінних операцій, ні для стрибків курсу. «Доти, поки буде діяти обмеження на покупку валюти фізособами, можливість купувати її онлайн не повинна створити додаткового тиску на курс гривні», — переконаний експерт відділу продажу казначейських продуктів АТ «ОТП Банк» Данило Лисенко.

Вигідні депозити у валюті

«Частина клієнтів почне користуватися новим сервісом. Одночасно відбудеться зниження обсягів готівкових операцій обміну валют як у банків, так і у інших учасників ринку», — прогнозує начальник управління казначейства Universal Bank (проект monobank) Олексій Дмитрієв.

Нові правила спростять процес і зроблять його більш зручним для клієнтів. Але можливості покупки валюти обмежені рівнем платоспроможності українців. У населення просто немає «зайвої» гривні. Так що нарощувати інвестиції в валюту громадяни навряд чи стануть.

«Попит на валюту з боку населення визначається не стільки каналами її покупки, скільки макроекономічними факторами, а також інфляційними і девальваційними настроями та очікуваннями» — пояснює директор казначейства банку Кредит Дніпро Олег Курінной.

Обмінник у смартфоні

В очікуванні нормативки від регулятора, банки тільки готуються до запуску «онлайн-обмінників». «Чіткий механізм реалізації даної процедури поки не опублікований. Також необхідні відповідні зміни в касові інструкції та інші нормативні документи НБУ, щоб банки могли потім імплементувати їх у свої внутрішні процедури і процеси», — пояснює Курінной.

Але загалом банкіри вже можуть описати, як буде працювати механізм. Обміняти валюту онлайн можна буде в інтернет-банку або мобільному додатку. Для цього клієнту доведеться відкрити два рахунки: один — в гривні, другий — у валюті обміну. При купівлі валюти сума буде списуватися з гривневого рахунку, а її еквівалент — зараховуватися на валютний за актуальним банківським курсом.

Досвід проведення валютообмінних операцій поки є лише у Приватбанку — до грудня 2016 року клієнти Приват24 могли цілодобово користуватися сервісом з обміну валюти. Але 1 вересня 2017 року націоналізований банк перевів сервіс на години роботи міжбанку — з 10:00 до 16:00. До того ж, тепер клієнти можуть тільки продавати валюту.

У Приватбанку «Мінфіну» підтвердили, що як тільки всі нормативні питання будуть врегульовані, банк без проблем відновить цілодобовий продаж валюти онлайн. Але тепер він більше не буде єдиним на цьому ринку.

«ПУМБ активно працює над тим, щоб наші клієнти змогли купувати і продавати іноземну валюту онлайн у 2019 році через інтернет-банкінг ПУМБ-онлайн», — розповів «Мінфіну» Олександр Репях з ПУМБу.

В ОТП Банку стверджують, що «онлайн-обмінник» вже готовий до запуску і навіть частково працює. «Функціонал розроблений в системі інтернет-банкінгу OTPSmart і лише чекає свого часу. Розробка велася близько року і була реалізована ще в минулому році. Клієнти ОТП Банку на даний момент можуть продавати валюту через інтернет-банкінг і через мобільні додатки. ОТП Банк повністю готовий до включення даної послуги» — пояснює нюанси експерт відділу продажу казначейських продуктів АТ «ОТП Банк» Данило Лисенко.

Олексій Дмитрієв також запевнив «Мінфін», що Універсал Банк буде готовий до запуску проекту, як тільки регулятор дасть дозвіл. За його словами, здійснювати операції зможуть тільки клієнти банку. Обмін буде здійснюватися за ринковим конкурентним курсом, а комісія за операції стягуватися не буде. Ліміт при продажу валюти складе 150 000 грн в еквіваленті, обмеження при покупці не плануються. «Швидше за все, клієнти зможуть здійснювати валютообмінні операції у форматі 24/7», — обіцяє Дмитрієв.

Крім економії часу, операції онлайн мають ще одну перевагу — безпека. Тільки в жовтні-листопаді цього року було зафіксовано кілька гучних випадків шахрайства, коли валютні аферисти відкривали фіктивні пункти обміну і намагалися втекти з великими сумами грошей невдалих клієнтів. Обмін валюти онлайн мінімізує ці ризики.

Для банків вигода від нововведення також очевидна: вони зможуть скоротити адміністративні витрати. Вивільнені кошти можна буде спрямувати на розвиток нових послуг, в тому числі дистанційних. Нові правила будуть мотивувати банки покращувати функціонал систем інтернет-банкінгу та мобільних додатків, а від цього виграють всі учасники ринку.

Світлана Волкова