Про те, чи продовжить Нацбанк підвищувати ставку у 2019 році і чи вдасться йому приборкати інфляцію, «Мінфіну» розповіла голова правління «Айбокс банку», фундатор «Фінансово-аналітичного центру" Галина Хейло.
Національний банк України у 2019 році може почати зниження облікової ставки, якщо не буде глибоких економічних і політичних потрясінь в країні. Але її зниження буде проходити поступово та незначними темпами: нижче 17% річних облікова ставка у 2019 році навряд чи опуститься.
Високий рівень облікової ставки збереже привабливість державних цінних паперів України, що дасть можливість уряду залучити ресурси на внутрішньому ринку, якщо на зовнішніх ринках збережеться несприятлива кон'юнктура.
Більш істотне зниження облікової ставки відбудеться в разі уповільнення інфляції. Однак темпи інфляції все ще не вкладаються в цільовий рівень Національного банку України. НБУ в жовтні підвищив прогноз зростання споживчих цін з 8,9% до 10,1% у 2018 році та з 5,8% до 6,3% у 2019 році.
Подальше підвищення тарифів на газ та електроенергію, а також можливе збільшення розміру мінімальної заробітної плати та пенсій можуть підштовхнути інфляцію до зростання в наступному році.
Існує висока ймовірність, що в грудні 2018 року Нацбанк залишить облікову ставку незмінною — 18% у зв'язку з тим, що очікується старт нової програми Міжнародного валютного фонду для України, яка дозволить підтримати макрофінансову стабільність в країні в період президентських та парламентських виборів у 2019 році.
Потенціал для зростання облікової ставки вже вичерпаний. НБУ в жовтні 2018 року зберіг облікову ставку на рівні 18% річних. До цього регулятор шість разів її підвищував — з жовтня 2017 року облікова ставка зросла з 12,5% до 18% річних.
Подальше збільшення облікової ставки може підштовхнути до зростання кредитні ставки, що може заблокувати відновлення кредитування, що почалося.