Незважаючи на численні заяви чиновників про те, що введення воєнного стану ніяк не відіб'ється на роботі банківської системи і на фінансах країни — ні населення, ні бізнес цьому особливо не повірили. Занадто часто нас переконували, що все «під контролем» і що «ті, хто купить по 13 — потім з цього дуже пошкодують...», а закінчувалося це все зростанням цін та стрибками курсу до 40 гривень за долар. І такий крок влади, як введення в 10 областях України фактично особливого режиму управління — не міг пройти безболісно для настрою громадян і клієнтів на валютному ринку. Тому було закономірно очікувати спекулятивних спроб розгойдати курс і масованої гри «на підвищення».

Так і сталося. Вже вчора ввечері готівковий ринок відреагував на те, що відбувається у владних структурах та підняв котирування продажу долара вище 29-29,50 грівень. Було зрозуміло, що міжбанк схильний вже з ранку повторити подібний сценарій. Так в принципі і сталося. Тим більше, що вливання відшкодувань ПДВ в банківську систему тривають (коррахунки банків зросли на ранок вівторка до 59 млрд гривень), а багатьом клієнтам вже треба починати закривати свої зовнішньоекономічні розрахунки на звітну дату. Попит на валюту був забезпечений, у спекулянтів з'явилася гривня для розкачки ринку, а готівковий ринок з ранку явно продовжував грати «на підвищення». Все говорило про те, що гряде масштабна атака на гривню і вона почалася з перших хвилин сесії.

Психологічний настрій учасників торгів був проти гривні і спекулянти швидко підтягнули курс з вчорашніх вечірніх декларативних 27,88/27,91 гривень вже в перші хвилини сесії до 28,07/28,15 гривень з явною метою в 28,20 гривень і вище.

НБУ довелося оперативно гасити пожежі на міжбанку і неодноразово виходити на ринок для протистояння росту котирувань. Продавати долар Нацбанку довелося як мінімум тричі і в великих обсягах. Причому — швидко і в достатньо широкому діапазоні — від 28,05 гривень до 28,15. Продав регулятор за нашими даними не менше 40 млн доларів і тільки після цього котирування перестали зростати.

Саме вливаннями Нацбанку можна пояснити те, що біля 11 години курс зупинився на позначці 28,09/28,12 гривень і в межах коридору 28,09-28,10/28,12-28,13 долар протримався фактично до обіду. Експортери продавали валюту досить неохоче і тільки в той момент, коли курс перестав зростати. Це говорить, що поки вони розраховують на продовження зростання котирувань і тому продаються тільки по-мінімуму. А ось покупців часу вже немає (настає кінець місяця) і вони змушені погоджуватися зі зростаючими апетитами продавців. Після обіду долар короткочасно трохи просів до 28,095/28,125 гривень, але вже на 15:00 знову почав дорожчати на  поодиноких угодах. На 16:00 — до 28,115/28,145 гривень, а до формального кінця сесії — до 28,125/28,15.

Ситуація на валютному ринку залишилася дуже напруженою і стає зрозумілим, що без втручань регулятора з продажем долара — курс спробують підіймати і далі.

Побічно про продовження тиску на гривню говорить і поведінка готівкового ринку, де котирування знизилися нижче 29 гривень, але до стабілізації ще дуже далеко. Причому попит на валюту у громадян дуже неоднорідний як по регіонах, так і за обсягами. Йде явна гра «на підвищення» і фінансисти ставлять дуже широкий спред між купівлею/продажем готівкового долара для мінімізації своїх валютних ризиків — від 25 до 50 копійок і вище.

Але в цілому — поки спекулятивну атаку гривня витримує і ми сподіваємося, що так буде і далі.

Багато громадян вирішили згадати досвід 2014-2015 років і спробувати навіть виграти від стрибків курсу при купівлі товарів тривалого користування, які можуть істотно подорожчати через зростання долара. Вони стали оформляти споживчі кредити на такі цілі за допомогою кредитних карт і купувати таким чином холодильники, телевізори та іншу дорогу продукцію по ще фіксованим за старим курсом цінами. Це дозволяє таким покупцям бути застрахованими від проблем несподіваного зростання цін на необхідну їм техніку в зв'язку зі стрибками котирувань.

Якщо хтось із наших читачів піде цим шляхом, то «Мінфін» вирішив допомогти їм і проаналізував карткові кредитні продукти банків та фінкомпаній в цьому сегменті для оперативного вирішення таких питань як з боку фінустанов, так і з боку самих клієнтів. Детально про такі продукти, їх переваги та умови можна прочитати тут.

Головні події 27 листопада на міжбанку:

1. На фоні продовження спекулятивного ажіотажу — зростання курсу з вчорашніх декларативних вечірніх 27,88/27,91 гривень відразу до 28,07/28,15 гривень в перші хвилини сесії і потім після неодноразових інтервенцій НБУ — закріплення долара на рівні 28,125/28,15 гривень на кінець сесії;

2. НБУ багаторазово виходив в «анонімному» форматі з продажем долара в межах 28,05-28,15 гривень для стабілізації ситуації. Продав не менше 40 млн, чим зміг поки тільки зупинити зростання котирувань протягом дня;

3. Довідковий курс Нацбанку на 12 годин становив 28,0973 гривень за долар, а офіційний на 28 листопада оголошено регулятором на рівні 28,105334.

Слідкуйте за цікавими і ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в Telegram