«Оподаткування пасивних доходів (у тому числі процентних доходів за депозитами) фізичних осіб – загальнопоширена практика у Європі. Водночас ставки за пасивними доходами інколи є нижчими, ніж за активними», — повідомили в Нацбанку.
Нацбанк нагадав, що в Україні податок на процентні доходи за депозитами наразі становить 18% + військовий збір 1,5%.
«[Податок на процентні доходи за депозитами] переважно припадає на відносно заможніші верстви населення, які мають суттєві доходи від депозитів», — заявили в НБУ.
На думку регулятора, надходження від податку з процентних доходів та військового збору — вагоме джерело наповнення державного бюджету.
Питання скасування податку з процентних доходів не стоїть на порядку денному.
«Оподаткування процентних доходів – лише один, і далеко не найважливіший фактор, що впливає на притік коштів фізичних осіб до банків. Темпи притоку депозитів серед іншого обумовлюються рівнем доходів населення, динамікою і очікуванням щодо обмінного курсу, показниками інфляції, рівнем довіри до банківської системи», — зазначили в НБУ.
Представники Нацбанку вважають, що ринок «уже пристосувався до цього податку і процентна політика комерційних банків визначається з урахуванням даного фактору».
Як все починалося?
- В липні 2014 року було запроваджено податок на доходи фізичних осіб на «отримання пасивних доходів» громадян в розмірі 15%.
- У 2015 році ставка ПДФО на відсотки за депозитом була підвищена з 15% до 20%. Також введено новий вид податку — військовий збір в 1,5%.
- У 2016 році ставка податку на відсотки за депозитом була знижена до 18%. Також стягується військовий збір в 1,5%. Підсумкова сума утримань — 19,5%.