Доходи і видатки у порівнянні з аналогічними показниками 2018 року зросли на 10%. Розмір мінімальної зарплати з 1 січня 2019 року складе 4173 грн.
Ключові показники бюджету на 2019 рік:
- Доходи – 1008,4 млрд грн
- Видатки — 1094, 4 млрд грн
- Дефіцит – 90 млрд грн
Прожитковий мінімум:
- з 1 січня 2019 – 1853 грн;
- з 1 липня – 1936 грн;
- з 1 грудня – 2027 грн.
Основні зміни в податковій сфері
- Окрім планового підвищення акцизів на 20%, у 2019-му передбачена індексація (підвищення) акцизів, ренти та екологічного податку на 9%, що відповідає рівню інфляції. Тому для тютюнового сегменту податкове навантаження сумарно зросте на 29%, що відобразиться на вартості тютюнових виробів.
- 75% акцизу з пального, ввізного мита на нафтопродукти та транспортні засоби зараховуватиметься у дорожній фонд. За попередньою оцінкою у 2019-му на ремонт доріг буде спрямовано 50,4 млрд грн.
- Ставки ренти за користування надрами для видобування газового конденсату знизиться з 45% до 29% (до 5000 м глибини залягання покладів) та з 21% до 14% (понад 5000 м глибини залягання покладів). Причому 5% ренти на видобування корисних копалин (крім нафти, природного газу та газового конденсату) зараховуватиметься за місцем видобутку.
Куди підуть гроші з бюджету
Мінфін скоротив видатки чотирьом міністерствам: собі, Міністерству інформаційної політики, Міністерству закордонних справ та Міністерству енергетики. Останньому скоротили видатки на підтримку вугільної галузі. Перегляд видатків державного кошторису також позначиться на субсидіантах та держслужбовцях.
У пріоритеті видаткової частини – медична реформа, сектор оборони та освіта.
У наступному році видатки держбюджету на охорону здоров’я становитимуть 95,8 млрд грн, що на 10% більше, ніж у 2018 році. 2 млрд буде спрямовано на реформу первинної ланки медицини. Ще 2 млрд — на реформу амбулаторної спеціалізованої медичної допомоги, яка включає аналізи, діагностику, консультації спеціалістів за направленням сімейного лікаря, терапевта, педіатра. Старт цієї реформи заплановано на друге півріччя 2019 року. 1 млрд грн піде на реформування екстреної медичної допомоги. Видатки на медичну субвенцію закладені на рівні минулого року — 55,5 млрд грн.
Зміни для місцевих бюджетів
- Обласні ради зможуть здійснювати зовнішні запозичення.
- Державні та місцеві гарантії не зможуть отримати підприємства, які не повернули гарантовані кредити або мають борг перед банком або державою. В минулі роки, випадки, коли держава дозволяла підприємствам залучати кредити під державні гарантії, а потім кошти зникали в невідомому напрямку, а позичальники ставали банкротами – в минулому досить часті.
- Видатки на державні гарантії медичних послуг (елемент медреформи) стають захищеними. Це означає, що Мінфін не зможе їх скоротити або не профінансувати.
- Фінансування пільг постраждалим учасникам Революції Гідності відбуватиметься з місцевих бюджетів.
- ПДФО з доходу від оренди землі сплачуватиметься за місцем знаходження земельної ділянки.
Внесений урядом проект бюджету відповідає умовам програми співпраці України з МВФ. Однак у ньому не відображені фінальні домовленості з МВФ щодо підвищення цін на газ для населення, від чого залежить сума видатків на субсидії. Тому параметри бюджету будуть ще допрацьовуватися. Крім того, як свідчить досвід попередніх років, депутати намагатимуться збільшити видатки напередодні подвійних виборів.