Про те, що вплинуло на зростання купівельної активності в традиційно «низькому» сезоні, «Мінфіну» розповіла заступник директора з комерційних питань «ІБК Обрій» Олеся Перчак.
Для ринку нерухомості характерна сезонність: активні весна і осінь, стабільна зима, не рахуючи новорічні свята, і спокійне літо. Літній період відпусток і дач вважається найменш активним сезоном в сфері нерухомості, купівельна активність знижується в рази.
Однак, дане правило ніяк не поширилося на це літо. Навпаки, спостерігається збільшення кількості звернень з приводу придбання квартир в новобудовах в порівнянні з аналогічним періодом 2017 г. Кількість угод зросла в порівнянні з минулим літом — в середньому на 23%. Основними причинами такої купівельної активності стали девальвація гривні і маркетингові програми стимулювання попиту, запропоновані девелоперами.
За підсумками літа кількість укладених угод в сегменті новобудов економ і комфорт класу збільшилася на 16% в порівнянні з обсягом проданих квартир цієї весни. За типом квартир найбільшим попитом користуються одно- і двокімнатні квартири, понад 35% із загального обсягу проданих квартир придбано в розстрочку від забудовника.
З точки зору покупки, саме літо — час вигідних пропозицій на ринку первинної нерухомості. Оскільки, девелопери цілком логічно реагують на літній спад купівельної активності, підвищуючи попит вигідними акціями, більш високими знижками і різноманітними подарунками. В середньому по ринку знижки різнилися і варіювалися від стандартних 3-5% до 15-25%. Найбільш значущі дисконти, як правило, пропонувалися на виділений пул квартир, або були приурочені до свят. Подарунки при покупці квартири покупцям цікаві, але в меншій мірі, ніж грошові знижки. Проте девелопери пропонували подарунки, пов'язані з комплектацією майбутньої квартири — ремонт, комору або машиномісце.
Літня девальвація гривні з 26,09 до 28,05 грн./дол. США викликала сплеск купівельної активності на первинному ринку житла в сегменті економ і комфорт класу. Період курсових стрибків сприятливий для покупців, які відкладають кошти на квартиру в валюті. Оскільки в бюджетних новобудовах ціна квадратного метра сформована в гривні і девелопери оперативно не реагують підвищенням цін на падіння курсу гривні.
У ряді об'єктів підвищення цін відбулося в другій половині серпня. Однак аналітичні дані свідчать, що ціни виросли не пропорційно курсу долара. З урахуванням девальвації гривні на 7,5%, ціна пропозиції в новобудовах економ і комфорт класу за літо виросла в середньому на 3,2%. З огляду на те, що деякі девелопери з метою збільшення обсягу продажів зафіксували гривневу ціну до кінця серпня, то вже з вересня ціна ще зросте на 3-5% в бюджетних новобудовах.