Раніше уряд анонсував, що даний реєстр дозволить зробити механізм отримання субсидій більш прозорим і контролювати ефективність виплат з державного бюджету.
За словами прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана, завдяки даному реєстру вдалося виявити 20 тис. людей, які отримували завищені суми субсидій у порушення законодавства.
Щоб ознайомитися з інформацією з реєстру необхідно зайти на спеціальний сайт, на якому ввести повну адресу квартири (будинку), за яким потрібно дізнатися, чи є субсидія у нього чи ні. Програма сформує інформацію про періоди, за які була призначена субсидія і її розмір.
«Мінфін» на практиці протестував працездатність реєстру субсидій і ділиться з вами своїми враженнями.
Отже, вводимо в браузері https://subsidii.ioc.gov.ua або у пошуковику фразу «реєстр субсидій» та переходимо на сайт. Реєстр працює, проста форма введення адреси: область, місто (район) (селище, село), вулиця, капча (форма підтвердження) та тиснемо кнопку «Шукати».
Отримуємо наступну інформацію (див. скріншот нижче):
- Стан субсидії (діюча/не діюча)
- № заяви
- Розмір субсидії
- Адреса знаходження особової справи субсидіанта (адреса соцслужби)
- Населений пункт
- За період (суми отриманої субсидії за період).
Але, як з'ясувалося пізніше, оперативність оновлення інформації в реєстрі субсидій бажає кращого. Власник квартири, яку ми перевіряли на наявність субсидії в реєстрі повідомив, що йому субсидію призначили місяць тому, а в реєстрі ця інформація не з'явилася.
У територіальному органі соцзахисту населення нам повідомили, що затримка з оновленням баз даних може бути до 1-2 місяців.
Таким чином, можна зробити висновок, що з введенням реєстру, кожна людина, яка отримує субсидію, може його подивитися, якщо в статусі — «діюча субсидія», значить, що в даний період субсидію призначено і людина нею користується. Якщо «недіюча», то громадянин може, зателефонувавши до органу соціального захисту населення, поцікавитися, чому і які є проблеми з тим, що у нього субсидія в даний момент не діє.
Також позитивний момент від впровадження реєстру субсидій матимуть люди, які хочуть орендувати житло, ріелторські контори. Можна перевірити чи має та чи інша квартира субсидію, який її розмір і на який термін.
І наостанок, головне нововведення 2019 року в субсидіях для населення — монетизація.
Принцип такий: зараз гроші на субсидії отримують підприємства, а з березня 2019 року їх будуть отримувати самі українці на свої персональні рахунки.
Банк буде сам переказувати кошти і за допомогою СМС повідомляти, скільки повинні заплатити українці за комуналку вже з урахуванням знижки.
У Мінсоцполітики зазначили, що на кожного одержувача субсидій буде відкритий рахунок в банку, ймовірно в Ощадбанку, куди зараховуватимуться кошти.
Якщо споживач витратив менше коштів, ніж передбачено існуючими нормами, то залишок після завершення опалювального сезону переказується на особистий рахунок споживача. Для цього йому необхідно відвідати відділення банку і написати заяву.
У держбюджеті на 2019 рік на програму «монетизації» субсидій населенню закладено 12 млрд гривень.