1) Що відбулось насправді. За тиждень на валютний ринок нерезиденти викинули 150-200 млн доларів додаткового попиту на валюту. Мінфін погасив ОВДП і більшість гривневої маси пішла на валютний ринок. За тиждень в ринок вкинули попиту за обсягом приблизно денний обсяг торгів. Фактор який можна було прогнозувати, але без точного визначення обсягів ліквідності яка буде штурмувати валютний ринок. 31/07/2018 чергове засідання ФРС, де ймовірно піднімуть ставку і нерезиденти завчасно залишають країни із хиткими валютами. Заходили нерезиденти по 27-28,5, отримали за півроку 15-16% річних, вийшли по 26,75. Непогано заробили, але виходили шумно, не організовано.
2) Мінфін у липні відшкодував 5-6 млрд грн ПДВ, це приблизно у двічі менше ніж зазвичай. Закиди Мінфіну, що потрібно було платити пенсії, а не відшкодовувати баригам ПДВ я не сприймаю. Звісно грошовий потік спрямований на пенсії дав би витік ліквідності у системі через тиждень – два. Але що ПДВ потрібно було не відшкодовувати?, це те ж борги, накопичувати їх, а потім за 1 місяць зливати по 20 млрд грн відшкодування – це не вихід. Тому ПДВ це черговий другорядний фактор. Так, якась частка цієї суми відшкодування пішла на валютний ринок, але фактор ОВДП був головнішим.
3) Нарешті ринки сталевого прокату та ЗРС повернулись до зростання. В цілому я очікую, що літо 2018 буде гіршим за літо 2017 року для торгівельного балансу за товарами та послугами. Через те що ціни на наш основний імпорт – нафту були вищими ніж у 2017 році, а на сталевий прокат ЗРС нижчими. Я очікую, що від’ємне сальдо торгівельного балансу по товарам та послугам за перше півріччя буде більше 300 млн доларів. Але третій квартал 2018 р. може бути кращим для зовнішньої торгівлі, звісно якщо не буде поглиблення торгівельної війни між КНР і США.
4) Нарешті НБУ змінив алгоритм розрахунку курсу. Цими змінами «НБУ не готується до девальвації», а просто більш ретельно згладжуватиме динаміку офіційного курсу. Чесно кажучи восени я вже задовбався відповідати на питання журналістів «а чому гривня знизилась на 20 (40) копійок». Друзі, це ж ринок, іноді у дрібному русі курсу не може бути пояснень. Ви стояли у чергах до каси банку, або у супермаркетах? Ви часто спостерігали таку картинку, коли то нікого не було, то моментально утворюється черга. Так само і на ринку валюти. Тому дрібні угоди, різні нестандартні угоди, на мою думку повинні відсікатись, щоб офіційний курс більш точно відображав настрої ринку. Так можливо офіційний курс буде менш волатильним, але три класичні тренди (боковий, зростання, зниження) зміни у алгоритмі розрахунку курсу ніяк не поховають, це математика.
5) Традиційне питання що буде далі? На мою думку коридор 26-27 грн за долар це цілком робочий діапазон курсів готівкового і безготівкового долару на літо 2018 року. Фактор нерезидентних ОВДП, реакція на можливе підняття ставки ФРС США, фактор торгових війн, тяжке поновлення співпраці із МВФ, військово-політичні події, недовиконання держбюджету за доходами через відставання реального курсу від прогнозного і т.д. Це фактори які можуть у сукупності дуже швидко розхитати гривню розширивши коридор коливань у другому півріччі 2018 року. Тому я не буду Вам брехати, що все дуже добре. Не дуже добре. Але схоже цього разу наші національні змагання «хто перший до біжить до обмінного пункту?», «хто знайде кращий обмінний курс?» доведеться відкласти.