За даними регулятора, підготовка цього документу зумовлена необхідністю подальшого приведення норм про ліцензування банків у відповідність до європейського законодавства та стандартів Базельського комітету з банківського нагляду.
Що нового: В проекті положення переглянуто підходи до регулювання більшості процесів ліцензування. Основним принципом, який закладено, є максимально можливий перехід від формалістичного принципу в підході до ліцензування до сутнісного та ризик-орієнтованого.
«Ці зміни мають стати одним із елементів переходу Національного банку до комплексного ризик-орієнтованого нагляду за банками та запровадження процесу наглядових перевірок та оцінки», — йдеться в повідомленні НБУ.
Документ запроваджує перебудову критеріїв оцінки ділової репутації та професійної придатності керівників, репутації та фінансового чи майнового стану власників банків, спроможності банку здійснювати свою діяльність з урахуванням бізнес-моделі і профілю ризиків у його діяльності та інших факторів, що впливають на банк.
В основу функціонального оновлення правового регулювання ліцензування банків покладено такі принципи:
- економічної обґрунтованості вимог до банків, їх власників і керівників;
- співмірності адміністративних вимог і регуляторних цілей, які досягаються шляхом установлення таких вимог;
- комплексного аналізу ризиків банку та його власників під час прийняття рішення щодо банку;
- підвищення ролі та відповідальності самого банку в моніторингу дотримання ним, його власниками та керівниками ліцензійних умов;
- максимально можливого спрощення формальних вимог до заявників із дотриманням принципу обґрунтованого сумніву, за наявності якого з окремих питань регулятор має право запитати додаткову інформацію та документи;
- права заявника надати регулятору додаткові пояснення та документи за можливості прийняття негативного рішення щодо нього;
- поєднання принципу колегіального прийняття рішень Національного банку щодо ключових питань діяльності банку та оперативного вирішення більш простих питань шляхом прийняття рішення уповноваженими особами регулятора.