Істотно допомагало гривні різке падіння ліквідності в банківській системі. Коррахунки за період з 14 по 18 травня обвалилися на величезну суму — 16,9 млрд гривень. На ранок минулої п'ятниці вони були на рівні 37,6 млрд. Це призвело до дефіциту гривні на ринку і «давило» на курс долара. Чому ж курс майже не просів?

Справа в тому, що то зайву пропозицію валюти викуповував Нацбанк, поповнюючи резерви через Matching. За нашими даними, регулятор був присутній на міжбанку в режимі «тихого» полювання за валютою практично всі дні минулого тижня. Саме активний викуп долара з боку НБУ — причина дуже малих успіхів гривні.

Регулятор фактично не дав нацвалюті істотно зміцнитися, вважаючи за краще максимально поповнити резерви.

Що буде впливати на курс

1) Закінчення періоду бюджетних розрахунків у клієнтів та наближення основних виплат експортерам відшкодувань ПДВ. Поки банки і клієнти будуть перебувати на голодному пайку по гривні за рахунок перерахувань грошей бюджету — побоюватися зростання курсу особливо не варто.

Клієнти будуть скидати валюту, щоб забезпечити свої розрахунки по госпдіяльності та покрити податкові зобов'язання. Але як тільки найбільші експортери отримають гривню у вигляді відшкодування по ПДВ — ситуація різко зміниться. Попит на валюту буде залишатися високим, а ось продаватися понад обсяги обов'язкових продажів експортери вже особливо не поспішатимуть, що почне працювати проти гривні;

2) Зростання попиту на валюту з боку імпортерів енергоносіїв. Нафтотрейдери побоюються подальшого зростання цін на нафту (досягла 80 $ за барель і йде продовження гри «на підвищення»), що активізує їх оплату за діючими та новими контрактами і стимулює зростання попиту на валюту;

3) Ліквідність у банківській системі, поведінка готівкового ринку напередодні фіналу Ліги чемпіонів і ситуація на міжнародних валютних майданчиках.

Коррахунки банків на ранок минулої п'ятниці впали до рекордно низького рівня 37,6 млрд гривень і поки це працює на гривню. Вихід на ринок сум відшкодування ПДВ (очікується на цьому тижні транші по 0,7 -2,2 млрд гривень) швидко відіб'є бажання у продавців активно розлучатися з валютою на фоні зростаючого попиту та збільшить можливості спекулянтів по розгойдуванню курсу. Це становить певну загрозу для гривні і принципово важливим стає графік та обсяги перерахувань Держказначейством сум відшкодувань;

Завдяки прогнозованому приїзду на цьому тижні 60-65 тисяч іноземних уболівальників до Києва на футбольний матч фіналу Ліги чемпіонів — готівковий ринок стане істотною підмогою в частині зміцнення гривні. Фанати будуть активно здавати валюту, що призведе до заниження курсу прийому в обмінниках і забезпечить приплив долара та євро як на готівковий ринок, так і опосередковано на міжбанк.

Котирування в обмінниках залишаться нижче курсу міжбанку, що дозволить фінансистам заробляти на скупці валюти у населення і перепродажі її на торгах. Це збільшить обсяги пропозиції на ринку і буде працювати на зміцнення гривні;

Валютні ралі по парі євро / долар тривають. Євровалюта вже істотно просіла нижче 1,18 долара і ситуація на міжнародних майданчиках залишається складною. Додає інтриги як продовження протистояння США та Ірану, так і ефект від посилення санкцій країн ЄС та США проти РФ. Це створює підгрунтя для продовження активних спекуляцій по євро і рублю на світових ринках, що буде негайно відбиватися і на наших внутрішніх котируваннях цих валют щодо гривні;

4) Календарний фактор. 28 травня (наступний понеділок) святковий день в Україні — Трійця і вихідний в США — у них День пам'яті. Три вихідних (з 26 по 28 травня) приведуть до збільшення операцій клієнтів в період з цього понеділка по четвер і падіння активності перед триденними вихідними. Всі клієнти будуть поспішати завершити свої операції не пізніше 24 травня, а тому — можливі суттєві ситуативні перекоси попиту і пропозиції в цей період.

5) Дії НБУ. Тут особливої ​​новин не передбачається. Регулятор буде скуповувати ситуативний надлишок валюти в ЗВР і цим утримувати курс долара від значного падіння. НБУ віддаватиме перевагу праці в «тихому» форматі скупки через Matching.

У разі зростання котирувань — регулятор не буде втручатися в ситуацію, вважаючи за краще спостерігати з боку і тільки при стрибках на 10-15 копійок за день, можна буде очікувати його дій з продажу валюти на дуже невеликі суми. І знову ж таки — в «анонімному» форматі.

З огляду на завершення періоду основних бюджетних розрахунків підприємств і потенційний вихід на ринок значних обсягів відшкодувань ПДВ, «Мінфін» прогнозує на цьому тижні присутність НБУ на міжбанку тільки зі скупкою до $ 10 млн в день в «анонімному» режимі через Matching.

Заплановане на 24 травня чергове засідання Монетарного комітету НБУ на валютний ринок майже не вплине. За нашими прогнозами особливої зміни ситуації за обліковою ставкою не відбудеться (вона залишиться на рівні 17% річних), а інших особливих сюрпризів у правилах гри для банків не передбачається.

Прогноз обсягів операцій та активності валютного міжбанку на тиждень:

21-24 травня (понеділок — четвер). Основний вплив на курс міжбанку надаватимуть поведінка нафтотрейдерів та стан щодо термінів сплати податкових платежів у великих експортерів. Хоча головний період податкових розрахунків з державою вже майже позаду — багато клієнтів не встигли це зробити вчасно і скидають валютні надходження для фінансування погашення бюджетних боргів.

Крім цього, починаються основні виплати відшкодувань ПДВ і цей графік буде істотно впливати на поведінку експортерів на міжбанку.

Якщо не буде значних ситуативних стрибків курсу (від 10 копійок в день) НБУ буде присутній на ринку тільки зі скупкою надлишків валюти через Matching, але не стане втручатися в торги у разі зростання котирувань.Тільки при рівні зростання курсу понад 10 копійок за сесію можна очікувати виходу НБУ з продажем невеликих сум.

Обсяги операцій в ці дні складуть до $ 340-410 млн при укладанні до 540-630 угод. Зростання статистики торгів буде поступовим — з вівторка по четвер напередодні триденних вихідних.

25 травня (п'ятниця). Спрацює ефект останнього робочого дня перед довготривалими вихідними. Обсяги операцій знизяться. Основним фактором, що впливатиме на курс в цей день буде стан розрахунків Держказначейства з клієнтами банків з відшкодування ПДВ.

Якщо експортери ввечері четверга (після часу закінчення валютних торгів) отримають основні суми відшкодувань — це може суттєво збільшити попит на валюту в п'ятницю на фоні низької пропозиції та надасть шанс долару на активне зростання котирувань.

Якщо ж дії Держказначейства та НБУ будуть узгодженими і графік таких гривневих вливань в систему буде відносно рівномірним — в цю п'ятницю особливих сюрпризів по курсу «Мінфін» не прогнозує.

На цей день обсяг операцій складе до $ 280-330 млн при укладанні до 470-520 угод.

На готівковому валютному ринку. Нестабільність зовнішніх котирувань пар долар / євро і долар / рубль буде впливати на зміну курсу в обмінниках на цьому тижні.

Але основний вплив на український готівковий валютний ринок в ці дні надасть футбольний фактор. Здача валюти уболівальниками в період проведення фіналу Ліги чемпіонів буде провокувати заниження курсу прийому долара і євро при збереженні або несуттєвому зниженні ціни продажу. Фінансісти будуть заробляти на скупці готівкової валюти та її подальшої перепродажі на міжбанку. Спред по долару в обмінниках буде перебувати в межах 15-25 копійок.

В цілому на цьому тижні «Мінфін» прогнозує курс готівкового долара у коридорі 25,70-26,10 гривень.

На міжбанку. Курс на торгах буде диктуватися наступними факторами: 1) обсягами купівлі валюти великими нафтотрейдерами; 2) графіком вливань відшкодувань ПДВ і продажами валюти клієнтами, які в силу різних причин не встигли вчасно розрахуватися з бюджетом по податках; 3) діями Нацбанку; 4) ситуацією на зовнішніх ринках по крос-курсу пар євро / долар і долар / рубль.

Дії спекулянтів будуть передбачуваними — робота «в дві сторони» і періодичні спроби розгойдування курсу, підлаштовуючись під поведінку великих гравців. НБУ буде тільки скуповувати долар через Matching, чим утримає котирування долара від можливих значних ситуативних просідань.

Ми прогнозуємо викуп Нацбанком основної частини привезеної іноземцями на фінал Ліги чемпіонів валюти опосередковано через її первинну скупку через банки та обмінки в готівковій формі з наступною її подальшим перепродажем ними регулятору на міжбанку.

Курс на торгах на цьому тижні буде перебувати в межах коридору в 25,90-26,20 гривень.