Також в цьому законопроекті депутати пропонують знизити ставку ПДВ з 20 до 16%. Якими можуть бути наслідки прийняття цього документу, в своєму блозі на НВ написала партнер податкової практики Juscutum Наталія Радченко. «Мінфін» публікує скорочений текст статті.
Автори законопроекту самі пишуть, що втрати бюджету при 4% зниженні ставки ПДВ складуть більше 15 млрд грн. І єдиний компенсатор, який вони пропонують – це ліквідація третьої групи спрощеної системи. На думку авторів, у бізнесу не залишиться інших варіантів оптимізації, і вони просто змушені будуть платити податки.
Тут я засумніваюся в очевидності такого висновку, оскільки, як мінімум, у бізнесу залишиться вихід працювати зовсім «в чорну», приховуючи обсяги виручки і товарообігу, з якої вони зараз на третій групі платять хоча б 5%. У пояснювальній записці автори законопроекту кажуть, що оптимізація коштує 10-12%. Навіть якщо ставка ПДВ стане 16%, мені здається 4-6% – це нормальний стимул, щоб користуватися оптимізаційним варіантом.
Претензії до спрощенців класичні:
- Занижують оборот до мільйона, щоб не використовувати РРО
- Допомагають легалізувати контрабанду
- Допомагають великому бізнесу дробитися і оптимізуватися
- ФОП замість співробітників – оптимізація зарплатних податків
Давайте проаналізуємо серйозність цих претензій.
Останній пункт я б назвала навіть позитивною тенденцією, тому що 5% від обороту – це все ж значно більше, ніж більш 40%, але з мінімальної зарплати, а решту зарплати – в конверті. Тож система єдиного податку допомагає виводити зарплати з тіні.
Реформа митної системи України вже давно стала анекдотом. Єдинники не винні в тому, що на кордоні заробляють всі. Боротьба з контрабандою не повинна починатися з кінця. Не потрібно бігати і закривати багато маленьких кранів, потрібно спочатку закрити потік, який ллється з однієї великої труби.
Цифри надходжень податків минулого року також показують, що єдиний податок – зручна і робоча конструкція. Галузь інформаційних технологій, яка традиційно використовує в структуруванні ФОП, показала зростання податкових надходжень на 37,4% за 10 місяців 2017 року в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року. Айтішники заплатили в бюджет 6,52 млрд грн за офіційними даними IT комітету EBA. Це означає, що, незважаючи на критику, єдиний податок просто працює. Тому що більш зручної системи в податковому полі України не існує.